Dava Yargıtay’a Taşındı!..

Eski manken Aslı Baş'ın ölümüne ilişkin, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sanıklara verilen beraat kararının bozulmasıyla ilgili yaptığı istinaf başvurusu reddedilmişti. Aslı Baş'ın babası Mehmet Baş, istinaf mahkemesine taşıdıkları davadan beraat kararının çıkması sonrası Yargıtay'a başvurduklarını açıkladı.

Dava Yargıtay’a Taşındı!..

2003 yılı Türkiye Mankenler Kraliçesi seçilen Aslı Baş, 2010'da Bodrum'un Yalıkavak beldesinde kaldığı otelin üçüncü katından düşerek ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Baş'ın ölümüyle ilgili gözaltına alınan iş insanı Ahmet Bayer'in oğulları H.B ve V.B, sevk edildikleri mahkemece tutuklanmıştı. V.B, daha sonra adli kontrol şartıyla salıverilmiş, tutuklu yargılanan H.B. de 17 Ocak 2014'te serbest kalmıştı. Aslı Baş'ın ölümüyle ilgili yalan beyan verdiği öne sürülen Ahmet Bayer ve oğulları ile çalışanları M.U. hakkında da dava açılmıştı.

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 15 Ocak'ta açıklanan kararında mahkeme heyeti, Ahmet Bayer ile oğulları V.B ve H.B. hakkında "kasten öldürme" suçundan kamu davası açılmış ise de yüklenen suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle beraatlerine hükmetmişti. Mahkeme heyeti, "yalan tanıklık" ile "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçlarından yargılanan diğer sanıkların da beraatine karar vermişti.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sanıklara verilen beraat kararının bozulmasıyla ilgili yaptığı istinaf başvurusu geçtiğimiz haftalarda reddedilmişti. Aslı Baş’ın babası Mehmet Baş, istinaf mahkemesine taşıdıkları davadan da beraat kararının çıkması sonrası Yargıtay'a başvurduklarını açıkladı. Kızını çok özlediğini belirten Baş, kızının intihar ettiğine inanmadığını da sözlerine ekleyerek "Öldürülmedi de, peki nasıl öldü bu çocuk. Cinayet değil. İntihar da etmedi. Peki, nasıl öldürüldü. 'Merdivenden düştü, yüksekten atladı' dediler. Bilirkişi, adli tıp raporlarında bunun intihar değil, öldürülmüş olduğunu söylendi. Benim kızım neden intihar etsin. Ölmeden 2 gün önce basına 'dünyada yaşamak çok güzel, iyi ki yaşam var' diye röportaj veriyor. Kızımla son olarak ölmeden 1 hafta önce görüştüm. Derdini hiç anlatmazdı. Varsa bile bizi üzmemek için bunları söylemezdi. Benim kızım dünyaya mal olmuş mankenler kraliçesi. İsteyen kabul etsin isteyen etmesin. Bu benim evladım. Ben onun bir tel saçına zarar gelmesini istemem. Hiçbir baba istemez” şeklinde konuştu.