DENİZ ÇEKİLDİ TARİH ORTAYA ÇIKTI

Tarihi ve doğa güzellikleriyle bilinen Gümüşlük Mahallesinde yılda birkaç defa görülen...

DENİZ ÇEKİLDİ TARİH ORTAYA ÇIKTI
Tarihi ve doğa güzellikleriyle bilinen Gümüşlük Mahallesinde yılda birkaç defa görülen olay deniz altındaki tarihi gün yüzüne çıkarıyor.

İlçeye bağlı Gümüşlük beldesinde yaşanan doğa olayı deniz altındaki tarihi güzellikleri yine ortaya çıkardı. Yılın bu zamanlarında birkaç kez yaşanan deniz suyunun çekilmesiyle, M.Ö. 4. YY’ın ortalarında yapılan ve Myndos (Tavşan) Adasına kadar uzanan şehir surları su seviyesinin üstüne çıktı.

Kutuplardaki buzlanmaya bağlı olarak kış aylarında bu doğa olayının yaşandığı tahmin edilen bölgede bazı vatandaşlar cep telefonu ile anı ölümsüzleştirdi. Bölgedeki bir işletmede çalışan Yusuf Can Altıntaş yaşanan manzara karşısında şunları söyledi;

"Suların çekilmesiyle bu eserler ortaya çıkınca biz çok mutlu oluyoruz gerçekten. Eski tarihi eserleri görüyoruz. Bizi çok şaşırtıyor bu çok hoşumuza gidiyor. Herkes buraya fotoğraf çekmeye geliyor" dedi.

Gün içinde öğlen saatlerine kadar devam eden doğa olayı görenleri şaşırtıyor. Bu doğa olayını cep telefonuna kayıt eden Huriye Gökçe ise kameralara "Bunları zaman zaman yaşıyoruz ve bu güzellikleri görmek çok güzel, hoşumuza gidiyor" dedi.

Öte yandan halk arasında Kral Yolu olarak bilinen ve adayla Gümüşlük Mahallesini birbirine bağlayan sur duvarlarındaki taşların bir kısmının 19 Y.Y. da eski Karakaya Köyündeki evlerin yapımında kullanıldığı biliniyor.