DENİZ DİBİ TEMİZLİĞİ BİTEZ’DEN BAŞLADI

Bu yıl beşinci yılına adım atan “Denize En Çok Mavi Yakışır” Bodrum Belediyesi Deniz...

DENİZ DİBİ TEMİZLİĞİ BİTEZ’DEN BAŞLADI
Bu yıl beşinci yılına adım atan “Denize En Çok Mavi Yakışır” Bodrum Belediyesi Deniz Dibi Temizlik Çalışmaları, 15 Şubat Cuma günü Bitez koyunda başladı.

Bodrum Belediyesi’nin ödüllü sosyal sorumluluk projesi deniz dibi temizlik çalışmaları, beşinci yıllında Bitez Liman içi ve çevresinden başlatıldı.

Sabah saatlerinden itibaren başlayarak yaklaşık üç saat boyunca dalış yapan Bodrum Belediyesi Dalış Ekibi’nde görevli bröveli dalgıçlar, Bitez Liman ve çevresi boyunca sualtında yaptıkları taramada karşılaştıkları atıkları tek tek topladı. Çalışma kapsamında denizden 245 kg metal, 43 kg plastik, 107 kg tekstil ve 171 kg cam atık olmak üzere deniz dibinden toplam 566 kg atık çıkarıldı.

Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri de bu atıkları karaya çıkararak ardından Konacık’taki Bodrum Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne nakletti. Çalışmaya Bitezli balıkçılar da balıkçı teknesiyle destek oldular.

“Denize En Çok Mavi Yakışır” sloganıyla sürdürülen proje kapsamında Bodrum Belediyesi personelinden oluşan dalış ekibi, yaz sezonuna kadar Bodrum yarımadasındaki 19 koyda dalış yapacak ve deniz dibi büyük oranda atıklardan arındırılmaya çalışılacak. Yerli yabancı tatilcilerin çoğunlukla bulunduğu ve denize girip yüzdüğü sahiller, 2019 yaz sezonuna hazır edilecek. Bununla birlikte deniz kirliliğini, tüm doğa ve çevre kirliliğini önlemek adına da toplumsal bilincin artırılması sağlanacak.