Deniz Müzesi'nde Balıkçı Etkinlikleri

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'yı anma etkinlikleri kapsamında, Bodrum Deniz Müzesi'nde çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. 

Deniz Müzesi'nde Balıkçı Etkinlikleri

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'yı anma etkinlikleri kapsamında Bodrum Deniz Müzesi'nde çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. 

Etkinlikler kapsamında emekli diplomat Metin Erdoğan'ın 'Efsane Çevreci, Balıkçı' söyleşisi ve 'Dört Efsane Çevreci' isimli kitabının imza günü gerçekleşti. Etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, başkan yardımcısı Turgay Kaya, siyasi parti ve STK temsilcileri, Cevat Şakir sevdalıları katıldı.

Metin Erdoğan'ın söyleşisinin ardından Erdoğan'ın daveti üzerine bir konuşma gerçekleştiren başkan Aras, Bodrum'un geleceğine sahip çıkmak için önemli adımlar atacaklarını belirterek Bodrum'daki 25 bin öğrenciye Cevat Şakir'i öğretmek gerektiğini söyledi. Bodrum'un daha fazla büyümemesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Başkan Aras, rant çetelerinin artık Bodrum'da barınamayacağını, Bodrum'u koruyarak geleceğe taşıyacaklarını belirtti.

Etkinlik, Metin Erdoğan'ın 'Dört Efsane Çevreci' isimli kitabının imza günü ile sona erdi.

Cevat Şakir Kabaağaçlı'yı anma etkinliklerinde Deniz Müzesi'nde düzenlenen Harun Özakıncı'nın yazıp sahnelediği 'Halikarnas Balıkçısı Provaları” isimli tek kişilik sahne gösterisi gerçekleştirildi. Harun Özakıncı, gösterisi ile ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Halikarnas Balıkçısı ezberlerde kaldı. Halikarnas Balıkçısı’nın bir Anadolu sevdası var. Bu oyun Halikarnas Balıkçısı’nın Anadolu sevdasını tekrar ediyor. Unutulmuş, yeni nesil hiçbir şey bilmiyor. Anadolu’daki bütün icatları, Anadolu’daki bütün uygarlıkları oyunun sonunda Halikarnas Balıkçısı’nın icadına bağlıyor. Oyun diyor ki; Halikarnas Balıkçısı Bodrumlular tarafından icat edildi ve artık kullanılması lazım. Bu oyun Bodrum’un Anadolu olduğunu, Anadolu’nun Bodrum olduğunu anlatıyor. 80 dakikalık tek kişilik bir gösteri. Bu bir alternatif tiyatro, seyirci bir tiyatro provasını izleyecek ama bağlandığı yer iyi bir yer. Gösteri 2 ayda hazırlandı. Benim aklımda zaten vardı. Tek başıma Halikarnas Balıkçısı ile ilgili bir çalışma yapmak istiyordum. Amaç Halikarnas Balıkçısı’nı oynamak değil, ona ithafen bir şeyler yapmak.” 

Özakıncı, “Bodrum’da Halikarnas Balıkçısı hangi noktada?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Bodrum’da Halikarnas Balıkçısı kadeh kaldırma noktasında. ‘İçelim Halikarnas Balıkçısı’na. Halikarnas Balıkçısı ressam, Halikarnas Balıkçısı yazar, Halikarnas Balıkçısı çevreci, bizde onun ruhu var’ deniyor. Değil, Halikarnas Balıkçısı unutuluyor. Oyun Halikarnas Balıkçısı’nı icat ediyor, bir buluş olduğunu anlatıyor. Bunu da Bodrumluların bulduğunu anlatıyor. Burada bir kaynaşma var. Bu oyun, Halikarnas Balıkçısı’nı gençlere anlatmak için.”