DENİZ UÇAĞI SEFERLERİ BİRAZ SIKINTILI BAŞLADI!..

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma şirketi Burulaş'ın kurduğu AirSea adlı şirket...

DENİZ UÇAĞI SEFERLERİ BİRAZ SIKINTILI BAŞLADI!..
Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma şirketi Burulaş'ın kurduğu AirSea adlı şirket tarafından başlatılan İstanbul ve Bursa ile Bodrum arasındaki deniz uçağı seferlerinin ilki bugün yapıldı.

Geçtiğimiz yıl Seabird adlı firma tarafından başlatılan seferlerin bu yıl ilki AirSea tarafından Bursa'dan gerçekleştirildi. Bursa'dan kalkan TC- KEU kanat numaralı amfibik tipi 8 kişilik uçak, Bodrum'un Yalıkavak açıklarına indi. İçerisinde gazetecileri taşıyan uçak yaklaşık 1 saat 30 dakikada Bursa'dan Bodrum'a ulaştı.

Güzel bir fikir olan deniz uçağı seferlerinin altyapısının ise henüz oturmadığı ve bazı sıkıntıların olduğu ilk seferde ortaya çıktı. Uçak yanaşmadan önce ekiplerce Yalıkavak'ta halk plajı olarak kullanılan alanda iskele yapımı çalışması başlatıldı. Uçağın geliş saatine kadar devam eden çalışma sırasında bölgeye Bodrum Belediyesine bağlı zabıta ekipleri gelerek iskele yapımının izinli olup olmadığı konusunda yetkililerden bilgiler aldı.

Çalışmalar sürerken uçak Yalıkavak koyuna iniş yaptı. Uçak iskelenin tam olarak tamamlanamaması nedeniyle 15 dakika gecikmeli olarak yanaştı. Firmanın Ticari İşletmeler Müdürü Nihat Cenkçi, gazetecilere yaptığı açıklamada Bodrum'a ilk seferlerini gerçekleştirdiklerini söyledi.

İstanbul ve Bursa'dan Bodrum'a geldiklerini anlatan Cenkci, "Bugün basın turumuzu yaptık. Yarından itibaren esas uçuşlarımıza başlayacağız. Haftanın 4 günü İstanbul ve Bursa'dan, Bodrum Yalıkavak'a uçuş yapacağız. Güzel bir yolculuk geçirdik, 1 saat 30 dakikada Bodrum'a ulaştık" dedi.

Uçağın Pilotu Ateş Hanibu ise gazetecilerin yaşanan sıkıntılarla ilgili sorularına şu yanıtı verdi;

"Usturmaçalar takılmamış, talimatlarımızla yerine getirildi. İlk seferlerde böyle şeyler yaşanabiliyor. Uçağa zarar vermemek için emniyetli olsun istedik. Bir iki defa deneme seferi yapacağız, eğer yer uygun değilse başka bir yer de seçebiliriz" diye konuştu.

Uçağın 8 yolcu kapasiteli olduğunu anımsatan Hanibu, "Uçak hem karaya, hemde denize inebiliyor. İstanbul, Haliç'ten Bursa'dan seferler düzenliyoruz" dedi.

Hanibu, bölgenin halk plajı olarak kullanıldığını öğrenmesi üzerine ise, "Burası eğer halk plajı ise buraya gelip halkı rahatsız etmemiz uygun olmayacak. İnmek için muhtemelen daha uygun bir yer bulacağız" ifadelerini kullandı.

Öte yandan uçağın inişi sırasında vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği gözlendi. Firma yetkilileri Deniz uçağının İstanbul ve Bursa'dan Bodrum'a bilet fiyatlarının 200 ila 500 lira arasında değişeceği bilgisini verdiler.