DENİZCİLER DERT KÜPÜ!..

Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu Bodrum Kent TV ekranlarında yayınlanan...

DENİZCİLER DERT KÜPÜ!..
Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu Bodrum Kent TV ekranlarında yayınlanan Açık Görüş programında, Bodrum denizlerinin ve denizcilerin sorunları masaya yatırıldı.

Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Arif Yılmaz, efsane denizci Aksona Mehmet ve emekli bürokrat, araştırmacı Süha Ziya Gökalp’ın katıldığı programa telefonla katılan denizciler de özellikle bürokraside karşılaştıkları gereksiz mevzuatlardan yakındılar.

Denizcilik mevzuatıyla ilgili yasal düzenlemelerin olmadığını söyleyen Arif Yılmaz, Deniz Ticaret Odası, Denizciler derneği ve Sivil Toplum Kuruluşları olarak denizlerimizin korunması, kıyı yağmacılığının önlenmesi ve denizcilerin sorunlarının çözülmesi için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ifade etti.
“Artık sözün bittiği yerdeyiz, bundan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere denizlerimizle ilgili tüm kurum ve kuruluşları göreve davet ediyoruz. Denizcilerin sabrı tükenmiştir. Bizi daha fazla mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur” diyen Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Arif Yılmaz, programa telefonla katılan denizcilere de mücadeleye katkı koymaları gerektiğini söyledi.

Yarım asırlık ömrünü deniz dibine adayan, Bodrum'un efsane süngercisi Aksona Mehmet de tepkilerini dile getirirken hayli duygusal anlar yaşadı. Süngercilerin yaşamını anlattığı kitabından ve deniz tutkusunun nasıl başladığından söz eden Aksona Mehmet, Akdeniz’e yaptığı gezilerde karşılaştığı olayları ve anılarını anlattı.
Başka ülkelerde denizcilere her türlü kolaylığın sağlandığını, itibar gördüklerini ancak kendi memleketimizde denizcilerin neredeyse yok sayıldığını, bürokrasinin çarkı içerisinde ezildiklerini belirten efsane denizci, balıkçıların ve denizden ekmeğini kazanan insanların fazlasıyla itibarı hak ettiğini, ancak yerel yönetimlerin de hükümetin de hiçbir destek vermediğini söyledi.

Denizin denizciler tarafından değil, karadan kirletildiğini savunan araştırmacı Süha Ziya Gökalp da devlet bürokrasisinin anlamsız uygulamalarıyla bir deniz ülkesi olan ülkemizde ne yazık ki, kıyılarımızın kirletildiği, yok olmaya terk edildiğini anlattı. İstenirse kalkınma için en büyük kaynağın deniz turizminden sağlanabileceğinin altını çizen Gökalp, en kısa zamanda denizcilikle ilgili yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

Kaçıranlar için programın tekrarı Çarşamba günü saat 12.30’da yeniden Kent TV ekranlarında olacak.