Denizciler Hallerine Şükrediyor...

Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden Bodrum’da Eylül ayının sonlarında deniz turizminde kısmi de olsa hareketlilik devam ediyor. Deniz turizmi ile uğraşanların bir kısmı sezondan diğer sektör temsilcilerine göre nisbeten memnunken, bir kısmı da sezonun pandemi dolayısıyla iyi geçmediğini kaydediyor.

Denizciler Hallerine Şükrediyor...

Koronavirüs salgını tüm dünyada en büyük darbeyi turizm sektörüne vurdu. Salgın nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de turizm sektörü içerisinde faaliyet gösteren iş kollarından bazıları hiç açılamadı, bazıları ise kapasitelerinin çok altında misafirle işlerini ayakta tutmaya çalıştı. Pandemiden turizmin diğer alanlarına göre nisbeten daha az etkilen kollardan biri olan deniz turizminde bu yıl turistler daha çok özel turlara yöneldi. Tatil için ilçeye gelen bazı turistler, günlük ve veya haftalık olarak kiraladıkları teknelerde izole tatilin tadını çıkardı. 

Çin’in Vuhan kentinden çıkıp tüm Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını tedbirleri ile başlayan turizm sezonu, Eylül sonunda da devam ediyor. Ege Bölgesi’nin en kalabalık deniz filosuna sahip bölgesi Bodrum’da yüzlerce tekne misafirleri ile denize açılıyor. İngiltere ve Fransa gibi Avrupa ülkeleri ile Rusya başta olmak üzere Dünyanın farklı ülkelerinden ilçeye gelen turistler, koyların tadını çıkarıyor. 

Kimi tekne sahipleri, deniz turizminin diğer sektörlere nazaran pandemiden daha az etkilendiğini ifade ederken sektörün çoğunluğu ise sezonda zararına çalıştıklarını kaydediyor. 

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, yaptığı açıklamada deniz turizminin pandemiden en az etkilenen sektör olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Kışın hem yurtiçi hem de yurtdışı fuarlarında rezervasyonlarla, sezonun çok iyi geçeceği ümidi içerisindeydik. Özellikle yurtdışındaki fuarlarla bu sezonla ilgili çok ciddi rezervasyonlar vardı. Fakat pandemi ile karşı karşıya kalınca her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüz de ciddi anlamda olumsuz etkilendi. Ama şunu söyleyebiliriz, Deniz Ticaret Odası olarak devletimizin uygun gördüğü, yayınlamış olduğu genelgeleri harfiyen yerine getirerek sektörümüzün bu konuda ne kadar disiplinli bu pandemiye ne kadar duyarlı olduğumuzu gösterdik. Burada hem ulusal basında, hem de yerel basınımızda en güvenli, en izole tatilin deniz turizmi olduğunu defalarca söyledik. Biliyorsunuz işte sosyal mesafe, hijyen kuralları. Bilim Kurulumuz sürekli genelgeler yayınladı. Bizler de bu genelgeleri üyelerimize, deniz ticareti ile uğraşan kişilere birebir ilettik, gerekli uyarılarımızı yaptık, hijyen kontrollerini yaptık. Bodrum’u tercih eden misafirlerimize deniz yoluyla tatil yapmalarını önerdik. Çünkü bizim sektörümüz bu konuda hassas bir şekilde gerekli hazırlıklarını yaptı. Misafirlerimizde de çok şükür herhangi bir pozitif vaka bulunmadı ve kazasız belasız sezonu geçirdiğimizi düşünüyorum. Şu anda görüyorsunuz zaten, yine iskelelerimiz boş. Geçtiğimiz yıllara göre kıyaslarsak tabi ki rakamlarımız düşük. Fakat şunu söyleyebilirim, diğer sektörlere oranla biraz daha ilginin olduğu ve tercih edilen bir sektör olarak bu sezonu böyle geçirdik.”

Eşi ve 2 arkadaşı ile birlikte günlük kiraladıkları tekneyle Bodrum koylarını gezen Rus turist ise “Tekneyi koronavirüsten korktuğumuz için tercih ettik. Sadece ben ve arkadaşlarım vardık. 4 kişiydik. Çok insan yoktu. Grup olarak maskelerimizi taktık. Bu bizim için önemli. Bizim için iyi bir seçimdi” dedi.  

Bir charter teknede çalışan Ufuk Gündüz "Bu yıl charter turizmi kötü demeyelim, iyi de demeyelim. İyi dersek abartmış oluruz, kötü dersek nankörlük etmiş oluruz. Diğer sektörlere kıyaslarsak çok iyi. Eğlence mekanları, otellerin çoğu falan açılmadı. Biz de ona göre iyiydi. Biz genelde Türk yolcu taşımayız hiç. Senede atıyorum 20 hafta yapıyorsak 2 hafta taşırız. Bu sene tam tersiydi. 10 hafta yaptıysak, 2 haftası yabancı, 8 haftası yerliydi" dedi. 

Tekne Sahibi Mehmet Akbaba ise bu yıl daha çok özel turların rağbet gördüğünü kaydederek şöyle dedi:

“Bu sene düşündüğümüzden daha iyi çıktık, öbür sektörlere nazaran. Teknelerimiz yüzde 50 kapasiteyle çalıştı bu pandemi dolayısıyla. Fakat müşterilerimiz daha çok özel çıkmayı tercih ettiler. O yüzden tüm teknelerimiz iş yaptı. Öbür sektörlere nazaran daha iyiydik. Önceleri Türk müşterilerimizle bu işi götürmeye çalıştık fakat daha sonra yurtdışı açılınca buradaki İngilizler olsun, Rus turistler olsun, şu anda en çok deniz turizmini tercih eden müşterilerimiz arasında. Şu anda Fransızlar var, İngilizler var, Ruslar, Ukraynalılar. Daha çok bu müşterilerimize hizmet veriyoruz.”

Gemici Ender Eder de bu sezon daha çok özel tur yaptıklarını kaydederek “Bu sene daha önceki senelere nazaran çok daha fazla özel tur yaptık. Bunda covid salgınının büyük etkeni vardı. Çünkü insanlar iç içe olmak istemediler. Herkes özel, ailesi ile çıkmak istedi. Bu yüzden biraz daha iyiydi önceki senelere nazaran. Sezonu biraz geç açtık, o bir etkendi” dedi. 

Tekne sahibi Şükriye Er ise sezonun kötü geçtiğini ifade ederek şunları kaydetti:

“Sezon bu sene çok kötüydü. Mayıs’ta tekneyi indirdim, Eylülün sonu geldi. Sadece 20 gün çıktım. Bunun neresi iyi. Vergi var, algı var, boyası var, şusu var, busu var. Ben müşteri aramıyorum, müşteri beni buluyor. Eski müşterilerim geliyor, gidiyoruz. Bu sene pandemi dolayısıyla gelmediler” dedi.