Denizden Çıkanlar Yine Şaşkına Çevirdi

Bodrum'da yapılan deniz dibi temizliğinde, deniz altından çıkan çöpler görenleri yine şaşkına çevirdi. Deniz dibinden en çok şezlong ve otomobil lastiği çıktı.

Denizden Çıkanlar Yine Şaşkına Çevirdi

Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Gümbet limanında deniz dibi temizliği yapıldı. 10 dalgıç Gümbet limanından denizde daldı. Özellikle teknelerin bulunduğu noktalarda temizlik yapan dalgıçlar gördükleri manzara karşısında şok oldu. Lastikten, marangoz malzemelerine, pet şişeden cam şişeye birçok atık malzeme çıktı.

Yaklaşık 1 ton çöp ve atık malzeme çıkarılan deniz dibinden 20 adet şezlong çıkarıldı. Şezlongları gören Belediye ekipleri şaşkınlıklarını gizleyemedi. Denizin dibinden yaklaşık yarım saate çıkarılan şezlonglar kim tarafından atıldığı nasıl limana kadar geldiği ise bilinmiyor. Yaklaşık 2 saat boyunca deniz dibinde temizlik yapan Belediyelerin dalgıç ekipleri her hafta bir limanda deniz dibi temizliği yapacakları öğrenildi.

BUNU YAPANLAR PROFESYONEL DENİZCİLER

Dalgıç eğitmeni olan Kenan Doğan Doğan bu çöpleri atanların profesyonel denizcilerin olduğunu belirterek "Buraya gelen turist bu çöplerde çok fazla etkisi olduğunu düşünmüyorum. Bazıları kaza ile düşmüş olabilir ama gördüğünüz gibi denizin altında yok yok. Kızartma tavasından, marangoz işkencesine, lastiğinden şarap şişesine maalesef denizimizin dibi bu durumda. Yapılan temizlik tabiki çok faydası oluyor ama denizin dibini bilen bir insan olarak bunun daha profesyonel ekiple temizlenmesini arzu ediyorum. İnşallah böyle bir ekip kurulur. Çünkü gönüllü bu işi yapanlardan hesap soramayız ama profesyonel yapılan bir ekipten hesap sorula bilirliği olur" dedi.

Öte yandan sualtından çok sayıda balık kafesi de dalgıçlar tarafından çıkarıldı. Bir kafesin içerisinde ise onlarca yavru balık görüldü. Kafesi çıkaran dalgıçlar balıkları yeniden denize bıraktı.