'Denizkurdu-2019', 3 Denizde Eş Zamanlı Başladı...

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın en büyük planlı tatbikatlarından Denizkurdu-2019, Anadolu'yu çevreleyen 3 denizde eş zamanlı olarak başladı.

'Denizkurdu-2019', 3 Denizde Eş Zamanlı Başladı...

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın en büyük planlı tatbikatlarından Denizkurdu-2019, Anadolu'yu çevreleyen 3 denizde eş zamanlı olarak başladı.

Hazırlık eğitimlerini Mavi Vatan 2019 Tatbikatı ile tamamlayan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın, çok daha geniş katılımlı, daha gelişmiş kriz, gerginlik ve harp dönemi senaryolarına istinaden, stratejik ve operatif seviyedeki icra edeceği Denizkurdu Tatbikatı, bu sabah başladı.

Deniz Harp Merkezi Komutanlığı’nda kurulan tatbikat kontrol merkezi tarafından sevk ve idare edilen tatbikatın Doğu Akdeniz bölümüne Aksaz Deniz Üssü Komutanlığı’ndan 6 fırkateyn, 9 hücum bot, 2 mayın tarama gemisi, 2 karakol botu, 1 korvet, 1 amfibi çıkartma gemisi, 1 akaryakıt gemisi, 1 denizaltı ve 1 deniz karakol uçağı sabah 05.00’te hareket etti. Aksaz Körfezi'ne açılan fırkateynler senaryo gereği asimetrik tehdit altında körfezden çıkış yaptı. Akdeniz sularında ilerleyen Edremit fırketeyni, mayın taraması ile seyrine devam etti. Bu sırada terör unsuru bir bot fırkateynlere doğru ilerledi. Fırkateynden uyarı yapılarak bot hafif makineli silahlarla etkisiz hale getirildi. Güvenlik sahasına giren terör unsuru bir helikopter de yakın hava savunma silahıyla etkisiz hale getirildi. Ardından denizaltı harbi eğitimi gerçekleştirildi. Senaryo gereği bölgede bulunan düşman denizaltısı Sonar ve deniz karakol uçağıyla tespit edildi. Koordinatları belirlenen düşman denizaltısı fırkateynlerden atılan torpidolarla imha edildi.

Devam eden tatbikatı Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Güney Grup Görev komutanı Tuğamiral Hasan Özyurt’ta takip ediyor.

MİLLİ SİLAHLAR KULLANILACAK

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatı 'Deniz Kurdu-2019', bugün başladı. 131 gemi, 57 uçak, 33 helikopter ile 25 bin 900 personelin görev yapacağı tatbikatta, yerli ve milli silah sistemleri ile yüksek süratli su üstü ve hava atışları yapılacak. 

'Deniz Kurdu-2019', 13-25 Mayıs tarihlerinde Deniz Harp Merkezi Komutanlığı'nca Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz olmak üzere 3 denizde gerçekleştirilecek.

Gölcük Donanma Komutanlığı Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı Poyraz Limanı'nda seyir öncesi firkateyn, korvet ve hücumbotlara Türk bayrağı çekildi. Tatbikat kapsamında gemiler ileri harekete geçti, asimetrik tehdit altında liman çıkış faaliyeti icra edildi. Gölcük Poyraz Limanı'ndan 5 firkateyn, 2 korvet ve 4 hücumbot saat 09.00'da limandan tatbikat bölgesine gitmek üzere seyre çıktı.

Deniz Kurdu-2019 tatbikatı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı birlik, gemi ve deniz hava vasıtalarının harekata hazırlık seviyesini arttırmayı hedefliyor. Türk Deniz Kuvvetleri’nin son dönemdeki en büyük tatbikatlarından biri olan Deniz Kurdu'nda yerli ve milli silah sistemleri ile yüksek süratli su üstü ve hava atışları yapılacak. Gemiden karaya çok namlulu roketatar atışları, vurucu insansız hava aracı atışları, silahlı insansız hava aracı ile atışlar, Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (UMTAS) ve Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (L-UMTAS) güdümlü mermi atışları, mayın imhası, fiili atışlar ile Sualtı Taarruz Komandoları (SAT) ve Sualtı Savunma (SAS) Komandoları tatbikata katılacak.

131 GEMİ, 57 UÇAK, 33 HELİKOPTER, 25 BİN 900 PERSONEL GÖREV YAPACAK

Tatbikata; Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan genel maksat taarruz helikopterleri, Hava Kuvvetler Komutanlığı'ndan deniz harekatına taktik hava desteği F-16 ve F-14 uçakları ile Hava İhbar ve Kontrol (HİK) uçakları ile nakliye uçakları katılacak. Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan Özel Kuvvet Tileri ve UH-60 Helikopterleri, Sahil Güvenlik Komutanlığından Arama Kurtarma Korvetleri, Sahil Güvenlik Botları, Karakol Uçakları ve Sahil Güvenlik helikopterleri olmak üzere 131 gemi, 57 uçak, 33 helikopter ile 25 bin 900 personel görev yapacak.

SENARYO GEREĞİ 'TERÖR SALDIRISI'

Deniz Kurdu- 2019 tatbikatı kapsamında Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı'ndan çıkan firkateyn, korvet ve hücumbotlara ‘Asimetrik Tehdit Altında Liman Çıkış Eğitimi’ kapsamında 2 helikopter 3 zodyak botla senaryo gereği Körfez ilçesi açıklarında terör saldırısı yapıldı. Gemilerden önce 3 kez sözlü uyarı yapıldı. Ardından ikaz atışları yapıldı. Gemiler etrafından dolaşan zodyak botlar ve helikopterler daha sonra ateş edilerek imha edildi. Ardından Osmangazi Köprüsü'nü geçen gemiler Kuzey Ege istikametine doğru seyre devam etti.

HEDEFLER BAŞARIYLA VURULDU

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın en büyük planlı tatbikatlarından 'Denizkurdu-2019'un öğleden sonraki bölümünde, Doğu Akdeniz'de top atışları gerçekleştirildi. Saatte 720 kilometre hıza ulaşan ve havada 45 dakika kalabilen 'ŞİMŞEK-1' yüksek hızlı hedef uçak sistemi, fırkateynden havalandı. İnsansız yüksek süratli hava hedefi olan 'ŞİMŞEK-1' tarafından senaryo gereği belirlenen terör unsuru denizaltılar, hava savunma güdümlü mermisi ve toplar ile vuruldu. Manş uçağının çektiği hedef, fırkateynlerden ateşlenen 76 milimetrelik toplarla tam isabetle vuruldu. Hava saldırılarına karşı başarılı atışlar gerçekleştiren Aksaz Deniz Üssü Komutanlığı'na bağlı fırkateynler göz doldurdu. Tatbikatta bu sene Milli Savunma Üniversitesi'ne bağlı subay ve astsubay adayı öğrenciler, teorik bilgilerini kullanarak, donanma stajlarını 'Denizkurdu-2019 Tatbikatı'nda komutanlarının gözetiminde uyguladı.

Tatbikatın gece bölümünde ise su üstü top atışları yapılacak.