DERNEK BAŞKANLARINDAN SAĞDUYU ÇAĞRISI...

Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu, Bodrum Kent ekranlarından canlı...

DERNEK BAŞKANLARINDAN SAĞDUYU ÇAĞRISI...
Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu, Bodrum Kent ekranlarından canlı yayınlanan Açık Görüş programında son günlerde ülkemizde yaşanan sıcak gelişmeler, mülteci sorunu ve Bodrum’a yansımaları masaya yatırıldı.

Bodrum Sanayici ve İş Adamları Derneği (BOSİAD) Başkanı Mustafa Er, Memleketçi Sanayici İş Adamları Derneği (MİSİAD) Bodrum Şube Başkanı Derya Kürkçüoğlu ve Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOS-YÖV) Bodrum Başkanı Alper Erdoğan’ın katıldığı programa, İzmir de yapılacak bir toplantıya katılması gereken BESİAD Başkanı İlhami Özden ise mazareti nedeniyle katılamadı.

Ülkemizde son günlerde artarak devam eden terör olaylarının yanında Bodrum’da hergeçen gün sayıları artan göçmenlerin durumu ve esnafın bu durumlardan nasıl etkilendiğinin konuşulduğu programın sonunda Bodrum halkına sağduyu ve itidal çağrısı yapıldı.

MİSİAD Başkanı Derya Kürkçüoğlu, terörle mücadelenin sonuna kadar sürdürülmesi sorumlularının cezalandırılması gerektiğini, ancak her Kürt yurttaşımızı PKK'lı gibi görme yanlışına asla düşülmemesi gerektiğini söyledi.

BOSİAD Başkanı Mustafa Er de, ülkemizde ve bölgemizde cereyan eden terör olaylarının tek başına PKK'ya bağlanmasının doğru olmadığını, ülkemiz üzerinde oynanan kirli oyunları ve tezgahları iyi okumak gerektiğini belirterek, şehit cenazelerinde ve meydanlarda teröre tepki adına yapılan taşkınlıkların, otobüs taşlama ya da parti binalarına saldırma gibi eylemlerin terörden medet umanların işine yarayacağını ifade etti.

TOS-YÖV Bodrum şube başkanı Alper Erdoğan da yaptığı konuşmada şunları söyledi.

“Her türlü terör olaylarına karşı tepki vermek demokratik bir haktır. Ancak bu hakkı kullanırken yasalara bağlı kalarak davranmak, provokasyonlara karşı dikkatli olmak zorundayız. Öte yandan bu olaylardan en çok zarar görenler küçük ve orta ölçekli işletmelerdir. KOBİ'lerin serbest ticaret yapma hakkına yönelik her türlü eylem suçtur ve özgürlük bahanesiyle güvenlik tedbirlerinden vazgeçilmemesi gerekir.”

Bodrum esnafının rahatsız olduğu ve olumsuz etkilendiği bir diğer önemli konunun da göçmen sorunu olduğuna dikkat çeken konuşmacılar; bu sorunun yerel olanaklarla çözülmesinin mümkün olmadığını vurgulayarak, yeni oluşacak meclisin ilk yapması gereken işlerin başında mülteci sorununun çözümü noktasında adımlar atmak olduğunu söylediler.

1 Kasım seçimlerinin sonucunda farklı bir meclis aritmetiğinin oluşmayacağını, bu nedenle şimdiden siyasi partilerin yarın oluşabilecek koalisyonları düşünerek, uzlaşı ve diyalog ortamının oluşması için çaba göstermeleri gerektiği konusunda ortak görüş bildiren konuklar, toplumu daha çok germeden demokratik bir seçim yapılmasını istediklerini belirterek Bodrum halkını da provokatif eylem ve davranışlara karşı duyarlı olmaya davet ettiler.

Kaçıranlar için programın tekrarı, Pazar, Pazartesi ve Çarşamba günleri saat 12.30’da Kent Tv ekranlarında olacak.