DEVE GÜREŞİ SEZONU AÇILDI

Ege Bölgesinde kış aylarının en büyük eğlencesi olan Deve Güreşleri sezonu açıldı....

DEVE GÜREŞİ SEZONU AÇILDI
Ege Bölgesinde kış aylarının en büyük eğlencesi olan Deve Güreşleri sezonu açıldı.

Milas Deveciler ve Deve Güreşi Sevenler Derneği, Milas Belediyesi Başkanı Muhammet Tokat ve Bafa Mahalle Muhtarı Ahmet Özkaya himayesinde Bafa’da deve güreşi düzenledi.

Geçtiğimiz pazar günü Bafa’daki mahalle stadyumunda gerçekleştirilen organizasyona, Ege bölgesinden toplam 120 deve katıldı. Muğla yöresindeki yeni sezonun ilk güreşi olma özelliği taşıyan organizasyona Manisa, Aydın, İzmir ve Muğla’dan çeşitli şampiyonlukları bulunan Savrandereli, Gelidonya, Çılgın Kemal, Sarıcan, Milas’tan Menderes, Helvacıoğlu, Gürlek isimli ünlü develer katıldı.

Güreşlerde develer arasında yaşanan kıyasıya mücadele, deve sahiplerini ve izleyenleri heyecanlandırdı. Güzel havayı fırsat bilerek güreşi izlemeye gelen bazı vatandaşlar, güreşleri yamaca çıkıp piknik yaparak izledi. Güreşler sırasında rakibinden kaçan bazı develer, ‘urgancılar’ tarafından güçlükle durduruldu. Yaklaşık 10 bin kişinin izlediği organizasyonda 3 kupa maçı düzenlendi.

Maç sonuçlarına göre; Milas Belediyesi Başkanlık Kupası Çine’den Savrandereli’ye, Muhtarlık Kupası Bodrum’dan Gelidonya’ya, Milas Motorlu Taşıtlar Kooperatifi Kupası ise Milas’tan Çılgın Kemal’e verildi.

Bafa’da 16 yıl önce deve güreşi düzenlediğini ve uzun aranın ardından yine Bafa’da deve güreşi düzenlemenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Milas Deveciler ve Deve Güreşi Sevenler Derneği Başkanı Adnan Nazilli şunları söyledi:

"Güreşi halka açık ve tamamen ücretsiz olarak düzenledik. Vatandaşlarımız deve güreşine yoğun ilgi gösterdi ve bu durum bizleri sevindirdi. Etkinliğimize teşrif eden deve sahiplerine ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Deve güreşi etkinliklerimiz devam edecek" dedi.