DEVE GÜREŞLERİ SEZONU BAŞLADI

Özellikle Ege Bölgesine has, Bodrum’da da geniş bir izleyici kitlesine sahip etkinlik...

DEVE GÜREŞLERİ SEZONU BAŞLADI
Özellikle Ege Bölgesine has, Bodrum’da da geniş bir izleyici kitlesine sahip etkinlik olan geleneksel deve güreşleri sezonu başladı.

Bodrum Belediyesinin düzenlediği, çevre il ve ilçelerden yaklaşık 70 devenin güreştiği Deve Güreşi şenliğini Kızılağaç Arena'da yaklaşık 3 bin kişi izledi. Güneşli bir Pazar gününü deve güreşi alanında geçirenler mangallarını yakmayı ihmal etmedi. Bir taraftan deve güreşlerini izleyen, bir taraftan da piknik yapan vatandaşlar güzel havanın tadını çıkardılar.

Arenaya çıkan develerden bazıları güreşmekten kaçarken bazılarını güreşten ayırmak ise güç oldu. Deve güreşi şenliğine katılan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, deve güreşlerinin Bodrum Yarımadasında 3 gün 3 gece sürmesi için çalışma başlattıklarını söyledi.

Şenliklere sahibi olduğu 5 deve ile katılan Milas’lı iş adamı Emin Zeki Helvacıoğlu çok heyecanlı olduklarını belirterek güreşlerin güzel geçmesini diledi. Helvacıoğlu Kent Haber mikrofonuna şunları söyledi;

‘’Devecilik bambaşka bir şey, anlatamam. Herkesin kendine göre bir hayvan merakı vardır. Kiminin köpektir, kiminin horozdur ama bizim develere çocuk yaştan beri, bizim yöremizin vermiş olduğu bu zevklerden dolayı çok seviyoruz. Bunları besliyoruz, kendilerine zarar vermeden güreştiriyoruz hayvanları. Ayrılması gerektiğinde ayırıyoruz’’ dedi.

Güreşlere katılan bir başka deve sahibi Tuncer Özkanlı ise sezonun sıkıntı yaşanmadan bitmesi temennisinde bulunarak şunları söyledi;

“İnşallah develerimize, seyircilerimize, Allah bir hata, kaza bela vermeden sezonumuzun bitmesini temenni ederiz. Yazın besliyoruz tabi yem falan yediriyoruz, antrenmanlara başlıyoruz bu şekilde. Yürüyüş olarak ve kendi aralarında güreştirerek o şekilde hazırlıyoruz’’ dedi.