Deve Güreşlerine Yoğun İlgi

Bodrum’da düzenlenen geleneksel “Deve Güreşi Festivali”ne 150 deve katıldı. Dereceye giren develerin sahiplerine kupaları verildi.

Deve Güreşlerine Yoğun İlgi

Kızılağaç Mahallesi’ndeki Kızılağaç Deve Güreşi Alanı’nda her yıl geleneksel olarak düzenlenen Deve Güreşi Festivali, bu yıl da yoğun bir katılımla gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan güreşlere Ege, Akdeniz ve Marmara’dan yaklaşık 150 deve katıldı. 

Binlerce kişinin piknik yapıp izlediği güreşlerde develer kıran kırana güreşti. Kimi develer ise güreşmek istemeyerek rakiplerinden kaçtı.

Güreşlere katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da devesi ile alanda dolaşarak halkı selamladı. Aras’a güreşseverlerin yoğun ilgisi vardı. 

Alanda yaptığı konuşmaya “Ne Mutlu Türküm Diyene” diyerek başlayan Başkan Aras, sözlerine şöyle devam etti:

“Bundan sonra bu işi gençler sahiplenecek, onlar götürecek, ileriye taşıyacak. Çok daha güzel ve kalabalık güreşleri hep birlikte önümüzdeki yıllarda da yapacağız. Geçen sene pandemiden dolayı yapamamıştık. Ama bu sene Allah da izin verdi. Çok güzel bir güreş oluyor. Sağ olsun var olsun pehlivanlar. 200 yıllık kültürümüzü sonuna kadar sürdüreceğiz. Bizler hayatta oldukça, bu görevlerde oldukça bu kültüre destek vereceğiz. Sizlerin de desteğiyle hep beraber inşallah şenlik halinde, panayır halinde bu güzel güreşlerimizi sürdüreceğiz. Ben sizlerin huzurunda bu güreşlere emek veren bütün kardeşlerime, deveci kardeşlerime şükranlarımı, minnetlerimi sunuyorum. Bu iş gönül işi, zorla olmuyor, gönülden oluyor. Onlar onunla yatıp kalkıyor. Ben cazgır arkadaşlarıma da hakem heyetine de bu güzel güreşler için çok teşekkür ediyorum.”

Güreşlerde dereceye giren develerin sahiplerine kupaları verildi.