DİKKAT FIRTINA GELİYOR!!!

Fırtınanın Yarımadada etkili olması bekleniyor. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü,Ege...

DİKKAT FIRTINA GELİYOR!!!
Fırtınanın Yarımadada etkili olması bekleniyor.
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü,Ege ve Batı Akdeniz’de görülecek olan şiddetli fırtına nedeniyle uyarılarda bulunuyor.

Alınan bilgiye göre rüzgar gün içinde hızını 90 km/sa’e kadar çıkaracak.
Sabah saatlerinde şiddetlenen rüzgar hızının öğleden sonra ve akşam saatlerinde 97km/sa’e kadar ulaşması bekleniyor.

Yetkililer vatandaşları gerekli tedbirleri almaları için uyarıyor.

Muğla Valiliği’nin meteorolojik uyarı yazısında, şu bilgilere yer verildi.

“Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün 09.02.2010 tarihli meteorolojik uyarı raporunda; İlimiz, 10/02/2010 Çarşamba günü Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisi altına girecektir.

Muğla Şehir merkezi ve ilçelerinde 10 Şubat 2010 Çarşamba sabah saatlerinde başlayacak olan Keşişleme (Güneydoğu) Fırtınasının 11 Şubat 2010 Perşembe öğlen saatlerine kadar devam edeceği ve saatteki hızı 60-80, hamlesinin ise 90-100 km/h olacağı tahmin edilmektedir.

Fırtına ile birlikte görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış zaman zaman etkili olacaktır. Kuvvetli yağışın sebep olabileceği dolu, yıldırım, ani sel, su baskını, taşkın ve heyelan ile kuvvetli fırtınanın sebep olabileceği ağaç ve direklerin devrilmesi, çatı uçması gibi olumsuz hava koşullarına karşı tedbirli olmaları gerekmektedir.

Bodrum ilçesinde fırtına beklenmektedir. 10.02.2010 Çarşamba günü Güney ve Güneydoğu (Kıble ve Keşişleme) yönlerden esecek olan rüzgar, zamanla hızını arttırarak fırtına ve kuvvetli fırtına limitlerine ulaşacaktır. 10.02.2010 Çarşamba sabah saatlerinden 11.02.2010 Perşembe günü öğle saatlerine kadar rüzgar kıble ve keşişlemeden 5 ila 7, zamanla 8 ila 9, Bodrum-Fethiye arasında 10 kuvvetinde ve saatte 21 ila 33, zamanla 40 ila 45, Bodrum-Fethiye arasında 10 deniz mili hızla esecek.

Deniz kaba ve çok kaba dalgalı, dalga yüksekliği 4 ila 6, yer yer 7 ila 8 m. Dolayında bulunacak. Hava sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Görüş uzaklığı 10, yağış anında 1 ila 3 Km. dolayında bulunacak.

Kuvvetli fırtınanın oluşturacağı olumsuz hava ve deniz koşullarına karşı başta denizciler ve balıkçılar olmak üzere yetkililer ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekmektedir.