Dinç, Açık Görüş'e Konuştu

Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan, Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu Açık Görüş programına konuk olan Deniz Ticaret Odası Bodrum şubesi Başkanı Orhan Dinç, 2019 yılını denizcilik sektörü açısından değerlendirdi.

Dinç, Açık Görüş'e Konuştu
array(6) { ["banner_size_id"]=> int(2) ["campaign_id"]=> string(2) "21" ["banner"]=> string(55) "uploads/images/img_5e4512bd8c1712-98520689-39477599.gif" ["banner_text"]=> string(15) "Kartanesi Yatay" ["banner_url"]=> string(33) "https://kartanesianaokulu.k12.tr/" ["banner_hash"]=> string(64) "81d5eb9c02a787764fcd66e1434dbf13e3fc37d1b8d939fb9b93f29b7c047b31" }

2020 yılı hedeflerini de açıklayan Dinç, geçtiğimiz günlerde başkanlığına seçildiği Turmepa (Deniz Temiz Derneği) ile ilgili de bilgiler verdi. Genç yaşında Bodrum’un sosyal ve ekonomik yaşamında önemli görevler üstlenen Dinç, denizcilik sektörünün her geçen yıl biraz daha iyiye gittiğini belirttiği konuşmasında özetle şu konulara değindi.

“Yeni göreve geldiğim Turmepa, Bodrum Şube başkanlığını yürüttüğüm İMEAK'ın (Deniz Ticaret Odası) da kurucusu olduğu, kamu yararına çalışan bir dernektir. O yüzden yabancısı olmadığım bir kuruluş ve şimdiye kadar da gerek Bodrum'da gerekse yurt genelinde önemli projelere imza atmış, gönüllülük esasına dayalı çalışan bir kuruluştur. Denizlerimiz ve kıyılarımızın kirlenmesini önlemek, kirlilikle mücadeleyi özendirmek, geliştirmek ve halk katılımını sağlamak, gelecek nesillere yaşanabilir, sağlıklı bir ortam bırakmayı hedefleyen Turmepa; şu ana kadar 18 bin 500 gönüllüye eğitim vermiş, 8,5 milyon öğrenciye ulaşarak, bilgilendirmiştir. Deniz Ticaret Odası, Turmepa ve Büyükşehir ve Bodrum Belediyesi işbirliğiyle denizlerimizde atık toplama çalışmalarımız ücretsiz olarak devam etmektedir. Şu an en acil sorunlarımızın başında Bodrum'da çok amaçlı bir limanın yapılması vardır. Hayli yoğun bir deniz trafiğinin olduğu bölgemizde tekne ve yatların bağlama noktalarına ihtiyacı vardır. Bu konuyu en kısa zamanda çözmeyi amaçlıyoruz. Oda olarak mesleki eğitimlerimiz devam ettiği gibi halen faaliyetini sürdüren Denizcilik Meslek Yüksek okulunun fakülteye dönüşmesi için gerekli girişimleri de sürdürüyoruz. Bunu gerçekleştirdiğimiz takdirde diğer yüksek öğrenim kurumlarıyla birlikte oluşan öğrenci sayısı Bodrum'da bir öğrenci yurdu yapılmasını hızlandıracaktır” dedi.

Gerek oda çalışmalarında, gerekse Turmepa’nın etkinliklerinde Bodrum halkının katkı ve desteklerini beklediklerini ifade eden Orhan Dinç, bir soru üzerine de siyasette aktif görev almamakta kararlı olduğunu yineledi.