Dinç'ten Kaçak Charter Uyarısı!

İMEAK DTO Bodrum Şube Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç, kaçak charter teknelerine karşı uyarılarda bulunarak, taticilerin bakanlık belgeli ve sigortalı tekneleri tercih etemeleri gerektiğini söyledi. Dinç, kaçak charter ile mücadelenin süreceğini kaydetti.

Dinç'ten Kaçak Charter Uyarısı!

1 Haziran Pazartesi günü itibari ile ticari yatlar ve ilkel yapılı ahşap yatlar faaliyetlerine belirtilen tedbirlerle başlıyor. İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç de yaptığı yazılı basın açıklamasında geçen sezon oda olarak kaçak charter yapan ve resmiyette özel tekne olarak kayıtlı bulunan bir çok teknenin tespitini yapıp ve gerekli işlemlerin yapılmasını sağladıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Covid-19 sürecinde Bodrum Yarımadası için çok önemli olan “kaçak charter” ilede mücadele etmeye devam ediyoruz. Oda olarak 2019 yılında da bir çok kaçak charter yapan ve resmiyette özel tekne olarak kayıtlı bulunan teknelerin tespitini yapıp ve gerekli işlemlerin yapılmasını sağladık. Gerek Muğla Valiliği gerek Bodrum Kaymakamlığı ile ortak hareket edip Sahil Güvenlik Komutanlıkları ile koordineli ve planlı çalışmalarımızı yürüttük. Geçtiğimiz sene tekne turu alınıp satılan sitelerde özel teknelerini pazarlayan kişilerin tespiti yapılarak ihbar hattı dahi oluşturulmuştur. İhbarlar alınmış ve Bodrum Vergi Dairemizce gerekli cezai işlemler uygulanmıştır. Oda olarak kamu ve özel sektörle işbirliği yaparak Türk Denizciliğimizin serbest ve iyi rekabet ortamında gelişmesini, misyonumuz doğrultusunda, sektörümüze en çok zarar veren kaçak charter ile mücadele etmeye devam ederek sağlıyoruz. Bu çalışmalarımızla neredeyse % 50’sinin önüne geçildi. Şimdilerde normalleşmeye başladığımız bu dönemde deniz turizmi ön plana çıkmış durumda. Bir çok kişi tatilinin az kişi ile izole ve kaliteli hizmet alarak yapmak istiyor. Bu dönemde elbette fırsatçılar olacaktır. Biz oda olarak belirtmek istiyoruz ki, ticaret yapmaya yetkisi resmi kayıtlarda olmayıp özel tekne kategorisinde bulunan teknelerden satın alacağınız, vergide kaydı geçmeyen turların hem sağlık açısından hem de yaşayacaklarınız açısından güvenirliği yok. Bu yüzden, içinde bulunduğumuz dönemde bunlara çok dikkat etmeliyiz. Bu turu satan donatan veya kaptanlar bu riskleri göze almış olabilirler ama reelde hijyenik ortamı sağlamadıkça ve bunun için tedbirli olmadıkça siz misafirlerimiz daha çok tehlike altında olacaksınız. Akdeniz’in en önemli sahil yerleşimlerinden biri olan ve üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada olan Bodrum mavi ile yeşilin buluştuğu tüm güzellikleri koylarında yaşatmakta. Gelin bu güzelliği güvenle yaşayalım.”

Bakanlık belgeli ve sigortalı teknelerin tercih edilmesi gerektiğine vurgu yapan Dinç, şu sözlere yer verdi:

“Siz değerli misafirlerimizin özellikle dikkat etmesi gereken bir diğer hususta teknenin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilmiş işletme belgesinin ve sigortasının olup olmadığıdır. Neden Bakanlık Belgeli ve sigortalı tekne; ticari olduğu için tüm uyarıları dikkate almış, kamu kurumları tarafından belirlenmiş tüm gerekli prosedürleri yerine getirmiştir. Aynı zamanda tatile çıkacağımız ticari teknede TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) ve İMEAK Deniz Ticaret Odası kaydı mutlaka aranmalı, hatta bununla ilgili bağlantı kurdukları acentede muhakkak tüm bilgilere dair yazılı belgeler istenmeli. Bunun yanı sıra da belirtmeliyiz ki kaçak charter yapan tüm tekne kaptanlarına en ağır cezalar uygulanması için tüm girişimlerimiz devam etmekte. Sadece Bodrum Yarımadamızın değil tüm dünya denizcilik sektörünün sorunu olan kaçak charter’a tüm kamuoyu önünde İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube olarak “dur” diyoruz. Sizlerde huzurlu bir tatil istiyorsanız bağlantı kurduğunuz kişilere çok dikkat etmelisiniz. 

01 Haziran 2020 Pazartesi günü itibari ile T.C. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığımızın yazısı ile Ticari yatlarımız ve ilkel yapılı ahşap yatlarımız faaliyetlerine yayınlanan tedbirler ile başlıyor. Türkiye’deki tüm ticari yatlar eş zamanlı olarak denetlenecek. Siz değerli kamuoyumuzu ve deniz turizmi işi ile iştigal eden tüm üyelerimizi bu anlamda sağduyulu olmaya davet ediyoruz.”