DOKTORDAN “YENİ UMUTLAR” SERGİSİ…

Doğu Çankaya’nın “Yeni Umutlar” adlı sergisi 27 Nisan’da Bodrum’da Zeynep Sanat...

DOKTORDAN “YENİ UMUTLAR” SERGİSİ…
Doğu Çankaya’nın “Yeni Umutlar” adlı sergisi 27 Nisan’da Bodrum’da Zeynep Sanat Galerisinde başladı.

Oldukça dikkat çeken figürlerden ve renklerden oluşan sergi, sanatçının 2016 yılında ürettiği 32x32 cm boyutunda 170 adet kağıt üzerine guaj resminden oluşuyor. 27 Nisan günü açılışı yapılan “Yeni Umutlar” adlı resim sergisi 15 Mayıs’a kadar devam edecek.

20 yıldan bu yana doktorluk, 40 yıldan bu yana da resim sanatı ile uğraştığını ifade eden sanatçı Doktor Doğu Çankaya Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik uzmanı bir Tıp doktoru olduğunun bilgisini de vererek, sergisi ile ilgili şöyle konuştu;

“25 yıldır doktorum, 40 yıldır resim yapıyorum. Resim, heykel, illüstrasyon. Bu sergi Zeynep Sanat Galerisi için hazırlandı. Bir buçuk ayda yaptığım, 170 adet resim var. Hepsi 32’ye 32 ölçülerinde ve guaj tekniği ile yapılmış resimler. İsmi de yeni umutlar. Bodrum’daki yeni umutları yansıtmaya çalıştım” dedi.

Genellikle aynı formun çeşitlemelerinden oluşan Doğu Çankaya’nın resimlerinde, arka peyzajlar farklı olarak çalışılmış. Ön planda ise kız yada erkek, ergen çocuklar olarak betimlenmiş. Çankaya resimleri ilgili ise şunları söyledi; “Yeni hayata başlamış, yeni hayatın heyecanını, stresini yaşayan, bazen coşkusunu yaşayan figürler genellikle. Renkler de onların ruh durumuna göre canlıdan, mata doğru yada mattan canlıya doğru değişiyor.”

Zeynep Sanat Galerisinin sahibi Zeynep Çavuş ise Aralık sonunda Bodrum Sanat Galerisi adı ile faaliyete başladığını ifade ederek şunları söyledi;

“Sanat Galerimiz Aralık sonunda Bodrum Sanat Galerisi olarak faaliyete başladı. İki karma sergi ile devam etti. Daha sonra Ali Atmaca ile kişisel sergilere başladık. Daha sonra Doğu Çankaya’dan sonra Yavuz Tanyeli, Orhan Taylan, Mustafa Altıntaş, Metin Ünsal gibi Türkiye’nin önde gelen ressamları ile devam edeceğiz. Galerimiz 12 ay açık olacak.”

Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Uzmanı olan Doğu Çankaya’nın Bodrum Sanat Galerisindeki, 170 eserden oluşan resim sergisi 15 Mayıs’a kadar Pazar günleri hariç izlenebilir.