Dolandırıcılardan Yeni Yöntem!

Bodrum’da sanal bir uygulamada yaklaşık 500 dolar dolandırılan A.G. isimli vatandaş, dolandırıcıların kullandığı bu yeni yöntemle başkalarının da mağdur olmaması için uyarılarda bulundu.

Dolandırıcılardan Yeni Yöntem!

Bodrum’da yaşamını sürdüren A.G. isimli bir vatandaş, telefonuna gelen “Bu özel mesajdır, para kazanmak ister misiniz?” mesajının ardından bir siteye yönlendirildi. Orada hesap açan A.G., ilk başlarda bir miktar para kazandı. Sonrasında kazandığı parayı çekemeyen A.G., yaklaşık 500 dolar dolandırıldığını anladı. 

Başkalarının da kendisi gibi mağdur olmamasını isteyen A.G., başından geçenleri şu sözlerle anlattı:

“Bu dolandırıcılar bana kısa mesaj yolladılar. ‘Bu özel mesajdır, para kazanmak ister misiniz?’ diye bir mesaj. Gelen mesaja tıkladığımızda coinkechain diye bir siteye yönlendiriyor. Orada telegram hesabından birisi, telegram üzerinden bana mesajlar atıyor. Nasıl yapmam gerektiğini göstererek ilk önce kendi hesabını gösterdi. Daha sonra bana bir hesap açtırıp o hesaba para yatırmamı sağladı. Beni inandırdı, gerçekten de güvenilir olduklarına inandırdı. Daha sonra ilk 2-3 işlemimde parayı yatırıp çekebildim. Kar ettim, gerçekten de parayı çektim. Güvenilir gibi geldi ilk başlarda. Üçüncü, dördüncü işlemden sonra parayı çekemez hale geldim. Görevler daha da zorlaştı ve daha büyük paralar istemeye başladılar. Tabi bir yerden sonra insan kuşku duymaya başlıyor. Ben de biraz araştırdım, şikayetvar.com’da bir şikayete denk geldim. Onun üzerine orada şikayeti yazan arkadaşa ulaştım. O da bana detaylı bir şekilde bunların nasıl bir dolandırıcı olduğunu, bir süre sonra bu parayı vermemek için vergi kesintisi altında paralar istediklerini, çok büyük meblalar istediklerini anlattı ve ben burada dolandırıldığımın farkına vardım. Toplamda 400 dolar civarında dolandırıldım. Şu anda kesinlikle parayı çekemiyorum. Oradaki müşteri hizmetlerine başvurduğum zaman, ‘Görevlerinizi tamamlayamadınız, bu para dondurulmuş, hesabınız dondurulmuş’ gibi cevaplar alıyorum. Daha fazla para yatırmamızı istiyorlar açıkçası. 

Bu görev böyle sanal ortamdan iki dakika, üç dakika süren ödeme yapıyormuşsun gibi bir ödeme ekranı geliyor. Bir şey satın alıyormuşsun gibi. Kısa sürüyor, üç dakika – beş dakika arasında. Göreve başla diyorsun, satın al bitti. Göreve başla diyorsun, satın al bitti. Bunun gibi 10 görev veriyor. Bu 10 görevi tamamlarsan parayı geri çekme şansı tanıyor sana. Ama bu görevi tamamlayamıyorsun, rakamlar çok büyüdüğü için görevleri tamamlayamaz hale geliyorsun ve paranı da çekemiyorsun. Vermiyorlar açıkçası, böyle bir para yok. 

Şu anda benim takip ettiğim kadarıyla 15- 20 kişi şikayetvar.com’da düşmeye başladı. Yeni bir dolandırıcılık sistemi bu. Yeni yeni daha insanları dolandırıyorlar. Biz dolandırıldık, başkaları da yanmasın diye düşünüyorum. Elimizden geleni yapacağız. Kolay para diye bir şey yok maalesef. Alnının teriyle ıslatmadığın sürece para kazanamazsın bu ülkede. Mümkünse böyle şeylerden uzak dursunlar. Hatta hiç bakmasınlar, böyle mesajlara inanmasınlar.”