Döner Fiyatı Uluslararası Basında

Son günlerde ulusal basında fahiş fiyat haberleri ile yer alan Bodrum, bugün İngiltere, Hollanda ve Belçika medyasında da gündem oldu. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise konu ile ilgili yaptığı açıklamaları başka bir yere çekmeye çalışmanın manası olmadığını dile getirdi.

Döner Fiyatı Uluslararası Basında

İngiliz ve Hollanda basınında yer alan haberlerde, Türk turizmcilerin koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini yüksek fiyatlarla aşmaya çalışıldığı yazıldı. Yine ulusal basında yer alan adisyonun fotoğrafının yer aldığı haberde, Başkan Aras’ın basın toplantısında yaptığı açıklamalardan “Turistin cebindeki parayı sonuna kadar almakla mesulüz” ifadesine de yer verildi. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan haberde Bodrum'daki döner fiyatı manşete taşınırken, haberin detayında Roma, Mikanos gibi turistik merkezlerde yaşanan benzer deneyimlere yer verildi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, konu ile ilgili Kent Haber’e konuşarak şunları dile getirdi:

“Bizim oradaki açıklamamız özellikle Bodrum’da kaliteli yerlerin de mevcut olduğu, bu yerlerdeki hesapların aslında gündeme getirilmemesi gerektiği, çünkü onların da bir alıcısı olduğu ama Bodrum’un her keseden turiste hizmet ettiğinin açıklamasıydı. Onların arasından bazı cümleleri alıp sanki biz gelen turistleri kazıklayacakmışız gibi anlam çıkarmaya çalıştılar ama bu türlü polemiklerin hiç kimseye yararı yok. Çünkü ben de bir turizmciyim, ben de bir esnafım. Bodrum’un bu şekilde anılmasını tabi ki istemeyiz. Ancak Bodrum o kadar önemli bir turizm kenti ki; en küçük şeyi bile Dünya’da gündem oluyor. Bodrum olarak İngiltere gazetelerinde yer alıyoruz. Bodrum’un kaliteli mekanlarındaki fiyatlarla olabilir ya da belediye başkanının söyledikleriyle olabilir. Bodrum şu anda Dünya’nın önemli gazetelerinde gündemde. Bazı yüksek hesap pusulalarını da paylaşmışlar. Bir taraftan da benim yaptığım açıklamayı koymuşlar. Benim yaptığım açıklama nedir; evet, Bodrum’da marka tesisler de var. Dünya’nın en zengin insanlarının tercih ettiği tesisler de var. Ancak her keseye uygun tatil imkanı da mevcut. Onu da bu gazetelerde yazmışlar” dedi.

“BENCE BOŞ GÜNDEM OLUYOR”

Yaptığı açıklamaları bir yere çekmeye çalışmanın manasının olmadığını dile getiren Ahmet Aras, konuşmasını şu sözlerle tamamladı;

“Bodrum’da yüksek fiyatlarla değil, güler yüzlü hizmetimizle, hoşgörülü, sıcak samimi insanlarımızla, kültürümüzle öne çıkmalıyız. Ama her yıl sezon başında Bodrum’daki lahmacun, döner, şezlong gündem oluyor. Niye? Çünkü Bodrum’un gerçekten marka değeri var. Bodrum’la ilgili yazılan çizilen her şey karşılık buluyor, okunuyor, gündem oluyor. O yüzden de bunlar yazılıp çiziliyor. Bize de mikrofon uzattıkları zaman yorumlar ve değerlendirmeler yapıyoruz. Ama Bodrum’a gelen insanlarımız, Bodrum’da yaşayan insanlarımızla ilgili kötü bir niyetimiz olamaz. Böyle bir şey yok. Sadece Bodrum’da her keseye uygun tatil imkanı olduğu, gerekirse de en kaliteli hizmetin verildiğini anlatmaya çalışıyoruz. Anlatmaya çalıştığımız bu. Gerçekten başka bir yere çekmeye çalışmanın manası yok. Boş gündem oluyor bence.”