Dosya Her Yönüyle İncelenmiş

Bodrum'da evinde ölü bulunan Ukraynalı Kristina Novytska’nın soruşturması hakkında takipsizlik kararını eleştirenlere, Ceza Hukukçusu Ersan Şen’den sert tepki geldi. Şen, “Bilen de konuşuyor bilmeyen de. Dosyayı okudum, olay her yönüyle incelenerek karara bağlanmış” dedi.

Dosya Her Yönüyle İncelenmiş

Ukraynalı model Kristina Novytska’nın Bodrum’daki evinde elleri arkadan kelepçeli, başına poşet geçirilmiş olarak ölü bulunmasıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Savcılık Kristina’nın intihar ettiğine kanaat getirerek takipsizlik kararı verdi. Karar, sosyal medyadan ağır eleştirildi, Milletvekili Aylin Nazlıaka “Erkek cinayeti” dedi. Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen’den yargı kararını eleştirenlere çok sert tepki geldi. 

KOLAYCI YÖNTEMLER BUNLAR

Şen, yargıyı töhmet altında bırakmanın doğru olmadığını söyleyerek “Bilen de bilmeyende konuşuyor. Hukukçularsa dosyayı okumadan değerlendirme yapılıyor. Dosya her yönüyle incelenmiş, delillere göre soru işareti bırakılmayacak şekilde karara bağlanmıştır. Ancak yeni bir delilin ortaya çıkması durumunda zaten dosya yeniden açılabilir. Tutuklansın, diye bir şey yok. Ellerinden ne var, yargı dosyadaki neyi örtmüş. Kolaycı yöntemler bunlar” dedi.

DOSYA HER YÖNÜYLE İNCELENMİŞ

Dosyada kovuşturmaya yer olmadığı kararını ve Sulh Ceza Hakimliği kararını okuduğunu vurgulayan Şen, “Dosyaya her yönüyle bakılmış, ilk bakıldığında cinayet gibi gözükebilir ancak ceza yargılamasında eleyerek ilerlersiniz, kaza mı, kasten mi, taksirle mi, cinayet mi, intihar mı vs. diye. Tüm bunlara bakarsınız. Bu dosyaya baktığımızda her yönüyle incelenerek karara bağlandığını görürsünüz. Cumhuriyet savcısının sıradan bir soruşturma yapmadığını, her yönden incelediğini ortada. Hukukçu olmayanlar yanlış ve slogan ifadeler söylüyorlar. Hukukçu olanlar da dosya içeriğini görmeden ve okumadan değerlendirme yapıyorlar. Ancak soruşturma gereği gibi yürütülmüştür. Türkiye’de yeni delil bulunması durumunda soruşturmanın devamı mümkün. Sosyal medya üzerinden mahkeme kurulması ve hukukçu olmayanlar tarafından hukuki metinlerin limitsiz ve ağır bir şekilde eleştirilmesi son derece yanlış. Önyargı var” ifadelerini söyledi.