Dr. Adnan Çoban Bodrumlularla Buluşuyor

Bodrum’da “Adnan Çoban Türk Müziği Konseri” gerçekleştirilecek. 

Dr. Adnan Çoban Bodrumlularla Buluşuyor

Karya Kültür ve Sanat Derneği (KARSANAT) klasik batı müziği konserlerinin ardından, bu kez de sezonun ilk Türk müziği konserini, son dönemin en başarılı solistlerinden Dr. Adnan Çoban ve altı kişilik tanınmış saz sanatçılarından oluşan grubun eşliğinde gerçekleştiriyor.

"Adnan Çoban Türk Müziği Konseri"nin sanat yönetmenliğini, KARSANAT Derneği’nin kurucu üyesi Prof. Dr. Nevzat Atlığ yapıyor. “Adnan Çoban Türk Müziği Konseri”, 11 Aralık Çarşamba akşamı saat 20.00’de Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 

Nevzat Atlığ, konserle ilgili yaptığı açıklamada “Dr. Adnan Çoban günümüzde verdiği radyo ve tv konserleri ve yaptığı ‘Bizden Nağmeler’ TV programlarıyla, Türk Müziği sevenlerin beğeni ile dinledikleri son dönemin en başarılı solistlerinden. Sanatçıya, KARSANAT’ın bu yılki ilk Türk müziği  konserinde musiki sanatımızın altı kişilik tanınmış değerli saz sanatçılarından oluşan grup eşlik ediyor” diyerek, Bodrum’daki müzikseverleri bu konserde değerli sanatçılarla beraber olmaya davet etti. 

Dr. Adnan Çoban’a kemanda Yeşim Altınel Çoban, kanunda Hacer Tısoğlu, viyolonselde Betül Şirin, tanburda Gökhan Filizman, utta Sarper Eroğlu, neyde Hüseyin Özkılıç eşlik edecek. 

Dr. Deniz Adnan Çoban Kimdir?

1995 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı fakültede Psikiyatri ihtisasını tamamladı. Birçok hastane ve klinikte görev yaptı.

Mûsikî eğitimine ilk Prof. Dr. Ali Rıza Kural ile Cerrahpaşa korosunda başladı. Aynı dönemde Süheyla Altmışdört yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Korosu çalışmalarına da başladı. Orada solfej, nazariyat, repertuar, üslûp ve tavır bilgisini geliştirdi. İcrâda klasik üslûbu benimsemiş olan Çoban, hekim musikişinaslık müessesesinin önemli temsilcileri olan Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, Prof. Dr. Selahattin İçli gibi değerli isimlerden istifâde etmiştir. 

TRT İstanbul Radyosu’nda bir dönem ses sanatçısı olarak görev yapmış ve birçok önemli mûsikîşinasla çalışma fırsatını bulmuştur. Mûsikîmize radyo ve televizyon programlarıyla da katkı sunmuş olan Dr. Adnan Çoban “Bizden Nağmeler” ve “Muhabbetnağme” isimli Türk müziği programlarını yapmıştır.

Câna Şifa Nağmeler, Romantik Dönem Bestekârları, Zencîr-i Meşk, Meşk-i Safâ, Ey gönül isimli albümleri vardır. Birçok birçokdînî ve lâ-dînî beste çalışmasına imza atmıştır.

“Müzikterapi” kitabı ile geleneksel tıp anlayışının sembolü olan “Müzik Terapi” yöntemininevrensel normlara uygun şeklinigündeme taşımıştır. Müzikterapi üzerine dersler ve konferanslar vermiş, radyo ve televizyon programları yapmıştır. Kurmuş olduğu Türk Tedavi Mûsikîsi Uygulama ve Araştırma Topluluğu TÜTEM ile müzikterapikonseptli konserler vermiştir. Üniversitelerde psikoloji ve müzikterapi derslerinin yanısıra Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda Dînî Mûsikî ve Klâsik Türk Mûsikîsi Repertuar dersleri vermiştir. 

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan sorumlu Rektör Danışmanlığı, Haliç Üniversitesi Akademik Direktörlüğü, Haliç Konservatuarı Direktörlüğü ve Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur.Kemânî Yeşim Altınel Çoban ile evlidir ve iki çocuk babasıdır. Halen kendisine ait psikiyatri merkezinde psikiyatr ve psikoterapist olarak çalışmalarına devam etmektedir.