DSİ Üzerinden Atışma Sürüyor!

Bodrum'da vatandaşların günlük hayatını çekilmez hale getiren, kronikleşmiş bazı sorunlar üzerinden siyasetçilerin karşılıklı suçlamaları devam ediyor. Vatandaşlar sorunun kaynağının kim olduğu ile tartışmalardan önce sorunlarının bir an önce çözümünü beklerken, siyasiler arasındaki polemik ise sürüyor.

DSİ Üzerinden Atışma Sürüyor!

Bodrum'un yıllardır en önemli sorunlarından biri haline gelen su isale hatlarındaki patlamalar ve yarımada genelinde yaşanan su kesintileri ile ilgili Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün yaptığı açıklamalara, Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen'den yanıt geldi. Gürün, önceki gün Turgutreis'te yaptığı konuşmada patlaklar ile ilgili DSİ'yi suçlamış, ayrıca kış aylarında sel baskınlarını önleyici niteliği olan sel kapanlarıyla ilgili bir açıklama yapmıştı.

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen yaptığı yazılı açıklamayla “Bodrum’un en önemli sorunlarından biri olan su patlakları ve sel kapanlarıyla ilgili Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Osman Gürün’ün yaptığı açıklamalar sonucunda siz değerli hemşerilerimizi bilgilendirmek istedik” diyerek şu ifadeleri kullandı;

"Bodrum’a 9 yıl önce DSİ tarafından tamamlanarak devredilen su ve hattın maliyeti 280 milyon lirayı bulmuştur. Ancak maalesef bu hatta sık sık yaşanan patlama ve arızalar hepimizin malumudur. DSİ bu konuda yüklenici firma hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve devleti zarara uğratmak suçlamasıyla mahkeme süreci devam etmektedir. 
DSİ bu hatların yenilenmesiyle ilgili çok yakın bir zamanda yeni bir ihaleye çıkacak ve bu sorun ortadan kalkacaktır…

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün sel kapanlarıyla ilgili açıklamasını ise şaşkınlıkla takip ettik. Gürün, Bodrum’un önemli sorunlarından biri olan sel konusunda bilgisizce bir açıklama yapmış ve DSİ’nin sel kapanlarını unuttuğunu söylemiştir. Hâlbuki Konacık Gazderesi, Çukurdere, Aliyan Deresi’nde 4 adet tensip bendi (sel kapanı) Bodrum’un hizmetine girmiştir. Gökçeler Deresi sel kapanı ihalesi ise önümüzdeki ay yapılacaktır. Dere yataklarında gerçekleşen yapılaşmanın ruhsatlarının hangi partiye mensup belediyeler tarafından verildiğini Osman Gürün’e hatırlatıp, konuyu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Bu bilgilendirmeyi yaptıktan sonra bizde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e bazı sorular sormak istiyoruz; Muğla Büyükşehir Belediyesi 2014 yılından bu yana Bodrum’dan kaç liralık su tahsilatı yapmıştır? Su tahsilatını yapmasına rağmen Muğla Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında teslim aldığı DSİ hatlarıyla ilgili bugüne kadar yasal olarak ödemesi gereken katkı payını DSİ’ye ödemiş midir? Ödediyse bugüne kadar ne kadarlık bir ödeme yapmıştır?"