DSİ Yetkilileri Hakkında Suç Duyurusu

Bodrum Kent Konseyi Su Çalışma Grubu, sürekli patlayan su isale hatları ile ilgili DSİ yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

DSİ Yetkilileri Hakkında Suç Duyurusu

Geçtiğimiz günlerde Trafo Kafe’de bir basın toplantısı düzenleyen Su Çalışma Grubu, sorunun çözümü için taleplerini sıralamıştı. Grup tarafından bugün de Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na, DSİ Aydın Bölge Müdürlüğü’nde görevini ihmal ve ihlal edenler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Suç duyurusu dilekçesinin verilmesinin ardından Bodrum Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Bodrum Kent Konseyi Su Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Gürol İnan, şunları dile getirdi;

“Bir suç duyurusunda bulunduk. Suç duyurumuzun ekine daha önce bir davaya konu olan bilirkişi raporunu da koyduk. Çalışma Grubumuzun sık sık patlayan DSİ isale hatları ile ilgili bir bilgi notunu da ekledik. Ayrıca bizim en son yaptığımız basın açıklamasını da ekledik. Temelde, Aydın 21. DSİ Bölge Müdürlüğü’nün mahkeme tarafından tespit edilecek yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bu patlamalarla ilgili MUSKİ Genel Müdürü'nün söylediğine göre yaklaşık 50 milyon TL bir zarar var. Biz bu DSİ hatlarını ayıplı mal olarak addediyoruz; bunu yapanlar, bu kontrol mekanizmasını işletmeyenlerden şikayetçiyiz. Anadolu’nun başka yerlerinde de SN 2500 normundaki borular kullanılmıştı. Bunlardaki hata fark edilerek kurum tarafından değiştirildi. Ancak değiştirilmeyen tek yer kaldı, o da Bodrum. Bodrum’un bir nebze cezalandırıldığını düşünüyoruz.” dedi.

Su tahsislerinde birinci önceliğin içme ve kullanma suyuna verilmesi gerektiğini dile getiren İnan, “Sanayi ve enerji üretimi 4’üncü sırada olan bir şey. Ancak bölgemizdeki termik santrallere çok büyük miktarda, Yatağan, Milas ve Bodrum’daki halkımıza verilen su miktarı kadar, yaklaşık 30 milyon metreküp su veriliyor. Buna da işaret ettik. Burada madem bir su krizi var, önceliğin vatandaş olması gerektiği, önceliğin içme ve kullanma suyu olması gerektiğine işaret ettik. Artık konu yargıya intikal etti. Yargının yapacağı tetkikler ve incelemeler sonrası kamu zararı yaratanlar hakkında bir işlem yapılacaktır.” dedi.

Muhabir; Hamdi Yörür