Dünya Şampiyonası Heyecanı Başladı

Bodrum'da “2022 Arkas Dünya Optimist Şampiyonası” yarışları öncesi kortej yürüyüşü ve açılış seremonisi yapıldı. 8 gün sürecek şampiyonada 62 ülkeden, 284 sporcu kıyasıya mücadele edecek.

Dünya Şampiyonası Heyecanı Başladı

IODA Uluslararası Optimist Sınıf Birliği ve Türkiye Yelken Federasyonu iş birliğiyle, Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesi ev sahipliğinde 27 Haziran - 7 Temmuz tarihlerinde Bodrum’da yapılacak Optimist Dünya Şampiyonası Yelken Yarışları öncesi kortej yürüyüşü düzenlendi. Bodrum Marina’dan başlayan kortej yürüyüşü Bodrum Kalesi’nde son buldu. 

Dünyanın 62 ülkesinden 284 sporcunun katıldığı kortej yürüyüşünde, sporcular ülke bayraklarıyla gerçekleştirdikleri yürüyüşte unutulmaz anlar yaşadı. Öte yandan, Bodrum Kalesi’nde yapılan seremonide protokol konuşmaları yapılırıken, dans gösterisi izleyenleri büyüledi. Etkinliğe Muğla Vali Yardımcısı Murat Kahraman, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sporcular ve antrenörleri katıldı. 

Optimist Dünya Şampiyonası, sınıfında tarihindeki en yüksek katılımcı ülke sayısına ulaşarak yeni bir rekora imza atıyor. Çetin bir rekabetin beklendiği yarışlarda, dünyanın dört bir yanından ülkelerini temsil eden 15 yaş ve altı en iyi yelkenciler yeteneklerini test edecek. 8 gün boyunca sürecek şampiyonada Bodrum kıyıları yüzlerce Optimist yelkencinin yarışlarına sahne olacak. Yarışlar 6 Temmuz’da Bodrum Kalesi’nde yapılacak kapanış seremonisi ve ödül töreni ile tamamlanacak.

Açılışta konuşan Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, “Optimist sporu bütün dünyada yelken sporunun ilk adımı olarak bilinir. Çok sevilir ve önemsenir. Bugün burada rekor ülke katılımıyla 62 ülkeden toplamda 284 sporcumuzla birlikteyiz. Çam ormanlarının denizle buluştuğu tarih ve yelken cenneti Bodrum’da sizleri ağırlamanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar da, “Çok güzel bir atmosfer var. Rüzgarın serin serin estiği bir ortamda sizleri burada ağırlamanın Bodrum Kaymakamı olarak gurunu ve sevincini yaşıyorum. Ümit ediyorum güzel bir yarış olur” diye konuştu.

Etkinlikte Bodrum tarihine dikkat çeken Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bodrum tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, insanıyla ülkemizde ve dünyada çok önemli bir yere sahiptir. Binlerce yıldır bu topraklarda medeniyet her zaman baş tacı olmuştur. Bundan 600 yıl önce yapılmış çok önemli bir eserin Bodrum Kalesi’nin kuzey hendeğinde sizlerle birlikteyiz. Bu güzel kaleyi Rodos şövalyeleri bize hediye etti. Bodrum Lelekler’den, Karya’lılardan, Roma’lılarda, Bizans’lılardan atamız Osmanlı’dan ve Türkiye Cumhuriyeti’nden bizlere bir mirastır. Burada dünyanın dört bir yanından gelen sporcularımız burada olmaları bizim için çok önemli. Spor sayesinde tüm dünyaya dostluk ve barış mesajı veriyorlar." dedi.