Dünya Turizmi 30 Yıl Geriye Gitti!

Dünya Turizm Örgütü'nün raporuna göre; bu yıl turizmde meydana gelen kayıp yüzde 72'yi buldu. Dünya çapında yaklaşık 2 trilyon dolar kayıp meydana gelen turizm sektörü, 1990 yılındaki seviyeye geriledi.

Dünya Turizmi 30 Yıl Geriye Gitti!

Türkiye ve birçok ülkenin en önemli döviz kaynaklarından biri olan turizm sektörü, 2020 yılında koronavirüs salgını nedeniyle tarihin en büyük kaybını yaşadı. Dünya Turizm Örgütü’nün 17 Aralık günü yayımlanan raporuna göre, korona gölgesinde geçen 2020’nin 10 ayında, dünya genelindeki turist kaybı yüzde 72’yi bularak 1990 yılındaki seviyeye, 30 yıl önceye geriledi. Pandemiyle geçen 10 aylık sürede, bu yıl 2019 yılına göre 900 milyon kişi daha az seyahat etti.

‘2 TRİLYON DOLARLIK KAYIP’

Noel ve yılbaşı tatilleri ile kış ve kayak turizmindeki etkilenmenin en yoğun olduğu son 2 ayın da dahil edilmesi halinde, turist kaybının yıl sonunda tahminen 1 milyar kişiyi bulması beklenirken, turizm sektörü tarihindeki en büyük düşüş olarak kayıtlara geçecek rakamların dünyaya ekonomik bedelinin yaklaşık 1 trilyon doların üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Bu kayıp 2009 yılındaki küresel krizdeki kaybın 10 kat fazlası anlamına geliyor. Bu sert düşüş, özellikle turizmde söz sahibi ülkelerde gayrisafi gelirlerde toplamda 2 trilyon dolarlık kaybın ortaya çıkmasına neden olacak.

‘ESKİYE DÖNMEK DÖRT YIL SÜREBİLİR’

Dünya Turizm Örgütü önümüzdeki birkaç yıl uluslararası turizm hareketliliğinin kısıtlı kalacağı, bununla birlikte iç turizmin bir miktar ivme kazanacağını öngörüyor. 2021 için farklı senaryolar üzerinde çalışan Dünya Turizm Örgütü, seyahatlerin ancak önümüzdeki yılın ikinci yarısında tekrar başlayabileceği, ancak 2019 yılındaki sayılara ulaşmanın 2,5 ila 4 yıl sürebileceğini tahmin ediyor.