Dünya'da Arama-Kurtarmada İlk 5'teyiz!

AKUT Genel Başkanı Recep Şalcı, Türkiye’nin arama kurtarma açısından, hem devlet olarak hem de STK’lar olarak çok ileri bir seviyede olduğunu belirterek “Dünya’da arama kurtarmada ilk 5’teyiz” dedi. 

Dünya'da Arama-Kurtarmada İlk 5'teyiz!

AKUT’un geçen hafta Bodrum’da başlayan kentsel arama kurtarma eğitimleri, bu hafta sonu da yapıldı. Eğitimlere AKUT Genel Başkanı Recep Şalcı da katıldı. Kent Haber’e açıklamalarda bulunan Recep Şalcı, düzenlenen eğitimlerle ilgili şunları söyledi:

“Eğitimimiz kentsel arama kurtarma eğitimi. Olası afetlerde çökmüş binalarda doğru tekniklerle insanları kurtarmak için yapılan bir eğitim. Bu eğitim 3 aşamalı. Şu an burada 68 tane gönüllümüz var. Bunlar İzmir, Manisa, Bodrum ve Marmaris ekiplerinden seçilmiş kişiler. Burada aldıkları eğitimlerle daha sonra arama kurtarma faaliyetlerinde görev alabilecek kapasitede olacak kişiler.”

Geçen hafta büyük bir depremin yaşandığı ülkemizin arama kurtarma faaliyetleri açısından depreme hazır olup olmadığını sorduğumuz Recep Şalcı, şunları dile getirdi:

“Türkiye bir deprem ülkesi. Türkiye’de her 8 yılda 1 büyük bir deprem meydana gelir. Bugüne kadar hep böyle oldu, bundan sonra da hep böyle olacak. Türkiye’de yaşıyorsak buna hazır olmamız gerekiyor. Türkiye arama kurtarma açısından, hem devlet olarak hem de STK’lar olarak gerçekten çok ileri bir seviyede. Dünya ortalamasının üzerinde çok eğitimli, donanımlı cesur kişilerden oluşan bir arama kurtarma ekiplerimiz var. Bir ülke arama kurtarma bakımından ne kadar güçlüyse aslında hazırlık açısından o kadar zayıf demektir. O yüzden bizim bundan sonra arama kurtarma ekiplerini güçlendirmek yerine deprem olduğu zaman zararın etkisini azaltmak için yapılacak hazırlıklara önem vermemiz gerekiyor. Bunun içinde ilk başta yapı stokları geliyor. Yaşadığımız binaların depreme dayanıklı olması afetlere karşı yapılacak en iyi hazırlık olacaktır.”

1999 yılında yaşanan Marmara Depremi’nden bu yana Türkiye’nin arama kurtarma açısından gelişimini sorduğumuz Recep Şalcı, sorumuza şöyle yanıt verdi;

“1999’daki depremde arama kurtarma ekipleri çok zayıftı. Baktığımız zaman devlet olarak sivil savunmadan 110 kişi, AKUT’tan da 200 kişi vardı, arama kurtarmayı yapabilen kişiler olarak. Bugüne baktığımıza zaman devletin de STK’ların da bu sayının çok çok üzerine çıktıklarını, ayrıca eğitim ve donanım olarak çok üst seviyede olduklarını görmekteyiz. Yani şu anda 1999 depremi ile kıyaslayamayız. Zaten 1999’da arama kurtarma ekipleri çok azdı, işin yüzde 96’lık bölümünü vatandaş yapmıştı. Oysa bugün daha profesyonel ekiplerimiz enkazlara müdahale edip vatandaşlarımıza gerekli desteği veriyor. Dünya’da arama kurtarmada ilk 5’teyiz. Hem eğitim olarak, hem donanım olarak hem de sayı olarak Dünya’nın en iyi 5 ülkesi arasındayız.”