Değişim Önce Kendimizden Başlamalı

Uluslararası Değişim Federasyonu (ULUDEF) tarafından düzenlenen Dünya Değişim Günü etkinliği Bodrum’da da yapıldı. Etkinliğe vatandaşlar oldukça yoğun ilgi gösterdi...

Değişim Önce Kendimizden Başlamalı

ULUDEF tarafından bireyin, toplumun ve dünyanın bilinçli değişimi için 7 Temmuz’da kutlanan Dünya Değişim Günü’nde, Değişim Nefesle Başlar sloganıyla etkinlik düzenleniyor. Bodrum’daki etkinlik de Hilmi Uran Meydanı’nda yapıldı. 

Dünya Değişim Akademisi Bodrum Şubesi üyelerinin katıldığı etkinlikte meydandan geçen vatandaşlara değişim nefesi uygulamalı olarak anlatıldı, Akif Manaf’ın “Değişim” kitabı hediye edildi. Değişim Uzmanı Neşe Akbaş, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Kısa adı ULUDEF olan Uluslararası Değişim Federasyonu tarafından her yıl 7 Temmuz'da yurtiçi ve yurtdışında eş zamanlı olarak kutlanan Dünya Değişim Günü etkinliğimize hoş geldiniz. Gözlemlerimiz odur ki gezegenimiz tehlike sinyalleri veriyor. Her geçen gün ülkeler arasındaki huzursuzluk, bireylerin üzerindeki mutsuzluk artıyor. Bu mutsuzluk ve umutsuzluk hallerini ortadan kaldırmak, değişim temelli bir gelecek kurmak için eskisi gibi yaşamamayı öğrenmek zorundayız. Değişim için keskin zekasını kullanmayan insanlığa aksi takdirde doğa, keskin yasaları ile cevap verecektir. 

Eğer dünya değişsin, savaşlar bitsin, gelecek umutla dolsun istiyorsak işe önce kendimizi değiştirmekle başlamalıyız. Kendimizi değiştirmenin en etkili aracı nefestir. İşte Dünya Değişim Günü, insanlara nefesin önemini hatırlatmak ve doğru nefesi anlatmak için tüm dünyada ve ülkemizde kutlanmaktadır. Nefes, yaşam iksiridir. Bu iksiri nasıl kullanacağını bilmeyen kişi hayatında gerçekleştireceği mucizelerden mahrum kalır. İnsani hem fiziksel, hem duygusal, hem zihinsel olarak olumlu, pozitif ve sağlıklı yönde değiştirecek olan eylem doğru nefestir. Doğru nefesle içsel barışını sağlayan mutlu insan bu iyilik halini dış dünyaya da yansıtacaktır.”

Değişim nefesinin faydalarına da değinen Akbaş, “Bu nefesin pek çok faydası var. Her şeyden önce kalbin çalışmasını dengeliyor. Akciğerleri güçlendiriyor, oksijen kapasitesini arttırıyor. Sinirsel gerginlik giderilmekte. Zihinsel  bir farkındalık yaratıyor. Vatandaşlar da çok duyarlı. Çok katılım oldu. Gelip geçenler değişim nefesi uygulamasına katıldılar” dedi.

Etkinlik yaklaşık 2 saat sürdü.