Eczacılar Odası Vatandaşları Uyardı!

Muğla Eczacı Odası Başkanı Kadir Serkan Tekin, koronavirüs salgını ile yayımladığı basın açıklamasıyla vatandaşları çeşitli konularda uyardı. Açıklamasında virüsün yayılımının kontrolü için izolasyonun önemine dikkat çeken Tekin, eczacılar olarak mücadelede tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olduklarını vurguladı.

Eczacılar Odası Vatandaşları Uyardı!

Koranavirüse yönelik alınan tedbirler kapsamında ilk başta bir dezenfektan sorununun yaşandığını, Türkiye Eczacılar Birliği ve Sağlık Bakanlığı ile görüşmeler yaparak bu süreçte alkol serbestisinin sağlandığını ancak tedarikçi cephesinde alkol fiyatlarının yükseldiğini ifade eden Tekin, açıklamalarına şöyle devam etti;

"Muğla Eczacı Odası Yönetim Kurulu olarak kesinlikle diyebiliriz ki; hiçbir eczacımız fahiş fiyatla dezenfektan, eldiven ve maske satmamaktadır. Çünkü bizim önceliğimiz ve işimiz sağlık. Vatandaşlarımıza eczane dışında hiçbir yerden ürün almamaları gerektiğini vurguluyorum. Marketlerde satılan eldivenler ile eczanelerdekini kıyaslamayın. Bakanlığın onaylamadığı hiçbir şey şu süreçte sağlıklı değil. Sağlık Bakanlığı onaylı dezenfektan yapma işi sadece eczacılara verilmiştir. Eczane dışında hiçbir yerden ürün almayın. Eczaneden dezenfektan alırken özellikle eczanenin yaptığı dezenfektanı isteyin. Merdiven altı ürünleri sırf ucuz diye satın alıp kıyaslamayın ve sağlığınızı tehlikeye atmayın. 
 
Son olarak tekrar diyorum ki; Öncelikle eczacılarımız ürünleri alışına göre satmaktadır, fahiş fiyata ürün satışı yapmamaktadırlar. Merdiven altı ürünlere güvenip kesinlikle satın alınmamalıdır. Sizden ricamız bizlere, doktorlarımıza ve tüm sağlık çalışanlarımıza sahip çıkmanız, işlerini kolaylaştırmak adına üzerinize düşeni yapmanızdır. Bu zor günlerde birbirimize destek olmalı, temastan uzak durmalı, gönülden kucaklaşmalıyız. Sosyal mesafeyi koruyalım, uyarıları dikkate alalım, sokağa çıkmayalım ve mümkün olduğunca evimizde kalalım. Sağlıklı ve güzel günler ümidiyle."