Efsane Dalgıç Yaşama Veda Etti

Bodrum’da sünger avcılığında balıkadam dönemini başlatan, süngercilikte modern dalgıçlığın öncü isimlerinden Tosun Sezen, hayata veda etti. Sezen'in cenazesi, Antalya’da toprağa verildi.

Efsane Dalgıç Yaşama Veda Etti

Robert Kolej’den mezun olduktan sonra iş hayatı yerine denizi tercih eden Tosun Sezen, geleneksel usullerle yapılan sünger avcılığına modern teknikleri kazandırdı. 1950’lerde geldiği Bodrum’da dalgıçlık ve süngercilik adına birçok yeniliği kazandıran Sezen, hayata veda etti. Tosun Sezen'in cenazesinin bugün Antalya’da toprağa verildiği öğrenildi. 

Bodrum Deniz Müzesi’nden yapılan açıklamada “1950’lerde henüz lise öğrencisiyken Halikarnas Balıkçısı’nın kitaplarını okuyarak dalgıçlığa merak salan, ardından Bodrum’a gelerek dalgıçlık ve süngercilik adına birçok yeniliğin ilk öncülerinden olan Tosun Sezen’i kaybettiğimizi üzülerek öğrendik. Modern dalgıçlığın kurucusu olarak atfedilen Tosun Sezen, 1950’lerin sonunda arkadaşı Baskın Sokullu ile İstanbul’dan Bodrum’a gelerek sünger avcılığında balıkadam dönemini başlatıp bir devrim yaratmıştır. Dalgıçlık yıllarında isimleri birer efsane haline gelmiş Baskın ve Tosun’un mavi bir sonsuzlukta yeniden buluştuğu bugünde ikisini de anıyor ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.” denildi.