Ege Beşik Gibi Sallanıyor!

Son 12 saatte Ege bölgesi ve Akdeniz'de ardı ardına meydana gelen orta büyüklüğündeki depremler vatandaşları kaygılandırdı.

Ege Beşik Gibi Sallanıyor!

Geçtiğimiz hafta önce Manisa'nın Akhisar İlçesinde meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki deprem, ardından 41 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Elazığ merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremlerin yaraları sarılmaya çalışılırken, bugün Ege bölgesi ve Akdeniz'de ardı ardına meydana gelen orta büyüklüğündeki depremler vatandaşları kaygılandırdı.

Bugün saat 14:26'da yine Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde Boğaziçi Üniversite Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'ne göre 5,1, AFAD'a göre ise 4,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem 10-15 saniye boyunca özellikle Manisa ve İzmir'de şiddetli olmak üzere, İstanbul, Bursa, Aydın, Denizli, Uşak, Kütahya ve Balıkesir gibi çok sayıda kentte de hissedildi. Paniğe neden olan depremle birlikte Manisa’da vatandaşlar, sokaklara çıktı. Depremde ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı yaşanmadı.

14:26'da meydana gelen depremin ardından bölgedeki artçı sarsıntılar devam etti. AFAD verilerine göre, 14.26'da yaşanan depremden sonra Kırkağaç ve Akhisar'da büyüklüğü 3'ün üzerinde olan 6 artçı tespit edildi. Son olarak saat 17.53'te gerçekleşen ve merkez üssü yine Kırkağaç olan 4,1 büyüklüğündeki deprem yine İzmir'den de hissedildi. 

8 MAHALLEYE ÇADIR KURULDU...

Öte yandan depremden en çok etkilenen Kırkağaç ve Akhisar ilçelerindeki 8 mahalleye AFAD ekiplerince çadır kuruldu. Kırkağaç'ta yaklaşık 700 haneli Karakurt başta olmak üzere Bostancı, Alifakı, İlyaslar mahalleleri ile Akhisar'da Süleymanlı, Karabörklü, Zeytinlibağ ve Tütenli mahallelerine çadır yerleştirildi. Karakurt mahallesi sakinleri yaşadıkları korku nedeniyle evlerine girmedi. Bazı vatandaşlar, geceyi kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlar da bazıları ise AFAD ekiplerince kurulan çadırlarında geçirecek. Mahalle muhtarı İdris Kat, ağır hasarlı metruk bir binanın yıkıldığını, bunun dışında ciddi bir zararlarının olmadığını ifade etti. 

AKHİSAR BİR KEZ DAHA SALLANDI...

Bu depremin ardından saat 23:10'da bu kez merkez üssü Manisa'nın Akhisar ilçesi olan 4,7 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Akhisar ilçesinde saat 23.10'da yerin yaklaşık 5,08 kilometre derinliğinde, 4,7 büyüklüğünde deprem kaydedildiği açıklandı. Depremin ardından bir açıklama yapan Manisa Valiliği, merkez üssü Akhisar ilçesi olan 4,7 büyüklüğündeki depremden kaynaklanan herhangi bir olumsuzluk bulunmadığını bildirdi.

RODOS AÇIKLARINDA DEPREM HAREKETLİLİĞİ!

Manisa ve çevresinde bu depremler yaşanırken, saat 18.38'de Akdeniz'de Muğla'nın Marmaris ilçesi ile Yunanistan Dodecanese açıklarında da 5,4 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi. Saat 19:12'de ise bu bölgenin hemen kuzeyinde yakın bir noktada, bu kez büyüklüğü 4,1 olarak tespit edilen bir deprem daha oluştu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Akdeniz'de Yunanistan Dodecanese'nin 68,54 kilometre, Marmaris ilçesinin ise 142,11 kilometre açıklarında saat 18.38'de 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, yerin yaklaşık 25 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Muğla Valisi Esengül Civelek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, an itibarıyla bölgede herhangi bir olumsuzluk bulunmadığını bildirdi. Marmaris Belediye Başkanvekili Aylin Yüksel ise depremi hissetmediklerini belirterek, "İlçemizde herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil. Marmaris’in çok açıklarında ve derinde olmuş" dedi.

Saat 00:44'de ise Akdeniz'de yine aynı noktada bu kez 4,5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Kandilli Rasathanesi internet sitesinden depremin yerin 6,2 kilometre derinliğinde gerçekleştiğini açıkladı.

Öte yandan AFAD ve Boğaziçi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü internet sitelerinde; son 24 saat içerisinde, Manisa, Akdeniz, Elazığ ve Malatya'da büyüklüğü 4'ün altında yüzlerce deprem meydana geldiği görülüyor.