Ege Heykeli Yeni Yerine Konacak...

Ressam ve heykeltıraş Yavuz Tanyeli, asistanı Orhan İlyas ve seramikçi Bedia Dipşo tarafından 6 ayda tamamlanarak 2000 yılında Turgutreis Limanı girişine konulan “Ege Heykeli”nin bakımı tamamlandı. Heykel, uygun bir yere konacak.

Ege Heykeli Yeni Yerine Konacak...

Turgutreis'in simgelerinden biri haline gelen, Türk - Yunan dostluğunu simgelemesi amacıyla da yapılan heykel, hamile bir kadın motifinden oluşuyor. Heykelin bir bölümü deniz suyundan zarar görmüş, bir bölümü de kimliği belirsiz şahısların saldırısına uğramış, mozaiklerin bir kısmına zarar verilmişti. Yarım ton ağırlığında 5.5 metre boyundaki heykel, geçtiğimiz yıl bakıma alınmak üzere bulunduğu yerden kaldırıldı. 

Ressam ve heykeltıraş Yavuz Tanyeli, Kent Haber'e yaptığı açıklamada heykelin bakımını tamamladığını belirterek şunları dile getirdi: 

"Biz o heykeli 2000 yılında, Milenyum'da Turgutreis'e dikmiştik. Mendireğe dikmiştik, deniz kıyısındaydık. 20 yıl orada durdu. Turgutreis halkı, gençler, onu bilirler. Çok da severler. Deniz suyundan zarar görmüştü. Onu oradan aldık, tamiratını bitirdim. Şimdi belediye ile birlikte karar vereceğiz, Turgutreis'te yeni bir yere koyacağız. Yakın süre içinde olabilir."

Heykelin, önümüzdeki süreçte Turgutreis’te yapılması planlanan yeni bir meydanın içine konabileceği bildirildi.