Ege, Tsunami Tehlikesine Hazır Olmalı!

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Muğla açıklarında yaşanan deprem fırtınasını değerlendirdi.

Ege, Tsunami Tehlikesine Hazır Olmalı!

Bir süredir fay hareketliliğinin yaşandığı bölgede meydana gelebilecek bir Mega Depremin Muğla, Antalya, İzmir ve bazı diğer kıyı kesiminde "tsunami" oluşturacağını ifade eden Prof.Dr. Sözbilir, böyle bir senaryoya karşı her an hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.  

Görevli olarak bulunduğu Bodrum'da, Ege açıklarında yaşanan depremleri değerlendiren Prof. Dr. Sözbilir bölgede Girit Yayı olarak bilinen deprem kuşağının önemine değinerek şunları söyledi:

"Girit açıklarında depremlerin meydana geldiği kuşak, bizim için önemli bir kuşak. Bu aslında Arnavutluk'tan başlıyor Girit'ten devam ediyor. Kıbrıs ve Antakya’ya kadar geçen bin kilometrenin üzerindeki uzunlukta bir kuşak ve helenik dalma batma kuşağı diye geçiyor bu. Türkiye levhası ile Afrika levhasının sınırını oluşturuyor aynı zamanda. Bu kuşağın tarihsel dönemlerde oluşturduğu depremlerde bizim Güney-Güneybatı illerimizde tsunami olduğuna dair veriler var. Özellikle büyüklüğü 7'yi geçtikten sonra bu bölgelerde tsunami yaşanabiliyor. Yani Antalya’dır, Bodrum-Muğla tarafları, işte İzmir'e doğru, daha Güneyde İskenderun, Adana tarafları oralardaki kıyı kesimlerinde bu tür problemler yaşanabiliyor."

Helen Yayı'nda, 2020 Haziran ayında 30 günlük deprem aktivitesi...

TSUNAMİ UYARISI...

DEÜ Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, bölgedeki fay kuşağının tarihte büyüklüğü 8'e varan mega depremler meydana getirdiğine dikkat çekerek  şunları söyledi:

"Tabi tsunami aslında normal koşullarda çok sık olan bir olay değil yani normalde yaklaşık 100 yılda bir gelen bir olaydır. Resmi tarihsel kayıtlar bunu gösteriyor ama tabi şimdi 1800'lerde 1700'lerde bu tür olaylar olduğu için şuanda yaklaşmış gibi düşünebiliriz. Daha önce 6,4 büyüklüğünde bir deprem oldu o bölgelerde, büyük olasılıkla onun artçıları yaşanıyor ama bu bölgelerde depremin durması diye bir şey söz konusu değil. Bu fay var olduğu sürece burada depremler gelişecektir. Yani geçmişte de dediğim gibi 8'e varan mega deprem niteliği taşıyan depremler yarattığı için fay gelecekte de bu büyüklüğe varan depremler üretir ama zamanı konusunda tabi kimsenin bir şey söylemeye yetkisi olduğunu düşünmüyorum."

BÖLGEDE EKSTRA TEDBİRLER ALINMASI LAZIM…

Bodrum'daki Tsunami erken uyarı istasyonunun yerinde ve gerekli bir çalışma olduğuna değinen Sözbilir açıklamasını "Bu tür çalışmalar çok önemli, bunların yapılması desteklenmesi çok önemli. Bir de tabi bu istasyonların yanı sıra bu bölgelerde uygun olan yerlerde, kıyı kentlerde açık parklar belirli bir deniz seviyesinden  yükseklikte, tsunami uyarısı yapıldıysa orada toplanabilecekleri alanlar lazım" ifadeleriyle tamamladı.