EGE'NİN 2 KIYISI ZEYTİN FESTİVALİNDE BULUŞTU

TED Bodrum Koleji’nde, Yunanistan’ın Kos Adası’ndan gelen lise öğrencileri ve öğretmenlerinin...

EGE'NİN 2 KIYISI ZEYTİN FESTİVALİNDE BULUŞTU
TED Bodrum Koleji’nde, Yunanistan’ın Kos Adası’ndan gelen lise öğrencileri ve öğretmenlerinin katılımıyla 1. Uluslararası Zeytin Festivali gerçekleştirildi. Öğrencilerin zeytin hasadı yapıp dostluk fidanı diktiği festivalde, Türk ve Yunan halkoyunları da sergilendi.

Kültürlerarası iletişimi arttırmak, yerel değerleri tanıtmak, gelecek nesillere birlik beraberlik duygusu aşılamak hedefiyle TED Bodrum Koleji ev sahipliğinde ve organizatörlüğünde, Zeytin Dostu Derneğinin de katkılarıyla düzenlenen 'TED Bodrum Koleji 1. Uluslararası Zeytin Festivali' sabah saatlerinde okulun konferans salonunda başladı. Zeytin ve zeytinyağının Türk ve Yunan kültüründeki yeri ile iki ülke arasındaki dostluğun öneminin vurgulandığı konuşmaların ardından, TED Bodrum Koleji halkoyunları ekibi Bodrum Yöresi halkoyunlarını sergiledi. Ardından sahneye çıkan Yunan öğrenciler ve öğretmenleri de Yunan halk danslarından örnekler sundular. Halkoyunları gösterileri katılımcıların beğenisini kazandı.

Konferans salonundaki program sonrası okul bahçesinde, tarih boyunca Ege ve Akdeniz uygarlıklarının sembolü, barışın, umudun, bolluğun, sevginin ve güzelliklerin temsilcisi zeytinin hasadı yapıldı. Daha sonra Türk ve Yunan öğrenciler hep birlikte dostluk fidanı diktiler.

Fidan dikimi sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Öykü Dıngıl isimli TED Bodrum Koleji öğrencisi “Bugün Türk ve Yunan kültürlerinin bir araya geldiği bir gün oldu. Ortak kültürümüz olan zeytinin yağını tadıp, hasadını yaptık. Diktiğimiz dostluk fidanının ise Ege’ye barış ve huzur getireceğine inanıyoruz" dedi.

Yunanistan’ın Kos Adası’ndan gelen Dimitra Kallere isimli öğrenci ise “Bizim için harika bir deneyim oldu. Bütün aktiviteleri keyif alarak yaptık. Hayatımda ilk defa zeytin hasadı yaptım” ifadelerini kullandı.

TED Bodrum Koleji Genel Koordinatörü Sevinç Zeren de bugünün kendileri için çok coşkulu ve mutlu oldukları bir gün olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Ege’nin güzel gençlerini zeytinin temasıyla birleştirerek zeytinin değerini, bereketini, barışın güzelliğini vurgulayarak güzel bir etkinlik yaptık. İleriki dönemlerde de zeytin yetiştiren bütün ülkelere ulaşıp, oralardan çocukları ve gençleri burada biraraya getirmeyi düşünüyoruz. Onların Bodrumumuzu görmelerini diliyorum” dedi.

Etkinlikte öğrencilere zeytin ve zeytinyağı ile ilgili detaylı bilgiler veren Zeytin Dostu Derneği Muğla İl Temsilcisi Feridun Kaykı ise şunları dile getirdi:

“Biz dernek olarak bu tür etkinliklere çok önem veriyoruz. Çünkü biliyorsunuz zeytin ağacı ölmez ağacı. Gelecek nesillere aktarılması çok önemli. TED Bodrum Koleji’ne de çok teşekkür ediyorum. Bizi kırmayarak Bodrum’a gelen Yunan öğrenci ve öğretmenlere de teşekkür ediyorum. Bugün zeytin ağacıyla dostluğumuz perçinledik. Bu dünyayı barış ve çocuklar kurtaracak.”

Kos Adası’ndan gelen Petros Mastoros duygu ve düşüncelerini yarı Türkçe, yarı İngilizce ifade ederek “Herşey için teşekkür ederim. Bugün çok mutlu olduk. Öğrencilerimiz ve bizim için harika bir deneyimdi” diye konuştu.

Zeytinyağı tadımının da gerçekleştirildiği festival öğleden sonra zeytinyağlı sabun, zeytinyağlı yemek ve zeytin çekirdekleri ile yapılan sanatsal çalışmalarla devam etti.