Ege'nin Tasvirli Camileri...

Bodrum’da “Ege’nin Tasvirli Camileri” başlıklı bir sunum gerçekleştirildi. 

Ege'nin Tasvirli Camileri...

Herodot 3. Yaş Akademisi Derneği’nce Eskiçeşme Mahallesi’ndeki Karia Otel’de bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte tarih ile ilgili çalışmalar yapan Elektrik Mühendisi Reyhan Destan, “Ege’nin Tasvirli Camileri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. 

Reyhan Destan, İslamiyet’in doğuşundan bugüne camiler hakkında genel bilgiler verdikten sonra Ege bölgesindeki tasvirli camiler hakkında detaylı bilgiler aktardı. 

Etkinlikte Kent Haber’e açıklamalarda bulunan Reyhan Destan, şu bilgileri verdi:

“Özellikle Rönesans’ın tesiriyle 18 ve 19’uncu yüzyılda halk sanatçılarında bir çokları camilerin bembeyaz duvarlarını tuval gibi kullanarak tepeden tırnağa tasvirlerle doldurmuşlar. Sadece Ege’de dağ köylerinde kalan örnekleri var. Benim saptayabildiğim 25 kadar cami var. Bunlar 200- 225 yıllık. Çoğu yok olmak üzere. Bunlardan birkaç tanesinde restorasyon yapılmış. Mesela Çivril bölgesinde bildiğim birkaç cami var. Selçuklu mimarisiyle yapılmış camiler. Altyapıları taş, üstleri kerpiç olarak yapılmış. Yani zamana yeniliyorlar.”

Tasvirler yapılırken doğal boyalar kullanıldığını dile getiren Reyhan Destan, “Bu camilerin bir çoklarında tarikatların resmi var. Mesela Bektaşi tekkelerinin sembolleri var. Hepsinde standart olarak Mekke ve Medine’nin resimleri var. Fakat bazılarında 3 boyutlu resimler dahi var. Cami resimleri var. Tasvirli cami olarak Muğla’da çok az olarak görebileceğimiz Kurşunlu Camii’nde var. Bu camide gemi figürleri var. Çok güzel, yelkenli figürler var” şeklinde konuştu.