EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

Bodrum Yarımadası'ndaki eğitim öğretim sıkıntıları hayırsever vatandaşların yaptırdıkları...

EĞİTİM SEFERBERLİĞİ
Bodrum Yarımadası'ndaki eğitim öğretim sıkıntıları hayırsever vatandaşların yaptırdıkları okullarla aşılacak. Dersliklerin yetersiz olması, bazı yerlerde okul olmaması sebebiyle ikili ve taşımalı eğitim sürerken, sınıf mevcutları birçok okulda 40'ın üzerine çıkıyor. Yeni eğitim öğretim döneminde hizmete girecek olan 6 okul ile mevcut okullardaki sıkışmanın rahatlayacağı belirtiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokollerle Bodrum Yarımadası genelinde hayırseverler tarafından okullar yaptırılıyor. Yeni dönemde öğrenci kabul etmesi beklenen ve inşaatı süren okullar şöyle:
Yalıkavak Gökçebel'de yapılan 16 derslikli Profilo İlköğretim Okulu'nun maliyeti 2 milyon 500 bin YTL. Yalıkavak'ta 16 derslik ve 12 lojman bulunan Halil İbrahim İper Çok Programlı Lisesi'nin bir de amfi tiyatrosu bulunuyor, maliyeti ise 7 milyon YTL. Gündoğan Muharrem Eskiyapan İlköğretim Okulu 12 derslikli ve 2 milyon YTL maliyetle tamamlanacak. Yalıkavak Gerişaltı mevkiinde yapımı süren Yalıkavak İlköğretim Okulu 32 derslikle ihtiyacın büyük kısmını karşılayacak. 5 milyon YTL maliyetli okulun neredeyse yarısı tamamlandı. Gümbet'te ise Ayşe Gülserin Ali Rüştü Kaynak Anadolu Lisesi 12 derslikli olarak planlanıyor. 2 milyon 500 bin YTL'ye mal edilecek okul için Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan izin bekleniyor. Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Bodrum'daki Güler Mustafa Kızılağaç İlköğretim Okulu 24 derslikli olarak inşaa ediliyor. 5 milyon YTL maliyetli okulun yapımında devlet de 1 milyon YTL katkıda bulunuyor. Bir kısmını Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptıracağı okulun inşaat çalışmalarının sürmesi için Kasım ayında yapılacak olan ihale bekleniyor. Bodrum Yarımadası'nda 14 bin 500 ilköğretim okulu öğrencisi için yaklaşık 300 derslik ve 24 okul bulunuyor. 4 bin 500 lise öğrencisi için ise 110 derslik ve 7 okul mevcut. Diğer taraftan 1 özel ilköğretim okulu ve lise de var. Toplam 19 bin öğrencinin eğitim öğretim ihtiyacı bu şartlarda ikili öğretim, taşımalı eğitim ve sınıf mevcutlarının arttırılmasıyla sağlanıyor.
Bodrum İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Ali Durmuş, hayırseverler sayesinde Bodrum'da eğitim-öğretimin daha da iyiye gittiğini belirterek, "Sınıf mevcutlarımızın 25 olduğu okullar da var 45'e çıktığı okullar da... Yeni okullar sayesinde bu sıkıntıları aşacağız" dedi. Toplam 6 okulda 24 milyon YTL yatırım yapılıyor. Devam eden okullar dışında 10'dan fazla imzalanacak okul protokolü bulunuyor.