Eğitimcilerden Kira İsyanı

Bodrum’da artan kiralarla ilgili basın açıklaması yapan Eğitim İş Muğla Şubesi üyeleri, “Artan konut kiralarına karşı başta turizm bölgeleri olmak üzere çalışanlara yeterli kira yardımı yapılmalıdır.” talebinde bulundu.

Eğitimcilerden Kira İsyanı

Son dönemlerde artan kira ve konut fiyatları, Bodrum’da görev yapan kamu görevlilerine de zor günler yaşatıyor. Bodrum Belediye Meydanı’nda kiralarla ilgili basın açıklaması yapan Eğitim İş Bodrum Temsilcilik Başkanı Gültekin Yıldız, “Yarın turizm bölgelerinde öğretmeni olmayan sınıflar; hemşiresi, doktoru olmayan hastane ve toplum sağlığı merkezleri görmek istemiyorsanız şimdiden gereken önlemi alın.  Yoksa bu kira bedelleriyle burada kalmamız mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Eğitim İş Bodrum Temsilcilik Başkanı Gültekin Yıldız, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Sizlerin aracılığıyla bir konuda değerli halkımızı bilgilendirmek ve bir soruna dikkati çekmek istiyoruz. Zaten geçim sıkıntısı çeken kamu çalışanları, son yıllardaki hayat pahalılığı ile yoksulluğa ve açlığa mahkum edilmiş durumdadır. Ocak ayında kamu emekçilerinin maaşlarında yapılan artış daha birinci ayın sonunda erimiş gitmiştir ve bu artış temmuz ayına kadar sabit kalacaktır. Oysa akaryakıt, temel ihtiyaç maddeleri, ev kiraları kısacası iğneden ipliğe her şeye, her gün yeni zamlar gelmektedir. TUİK’in bile enflasyon açıklaması %70’leri bulurken kamu emekçilerinin sabit gelirle bu zamlara dayanması mümkün değildir.

En yüksek artışlardan biri de konut fiyatları ve kiralarında olmuştur. Son bir yılda konut kiraları 3 ile 5 kat artış göstermiştir. Özellikle turizm bölgelerinde bu artış inanılmaz şekilde yükselmiştir. İlimiz ve özellikle turistik ilçeleri bunun en canlı ve acımasız örneğidir. Bodrum. Marmaris. Datça, Fethiye Ortaca, Dalaman, Menteşe kısacası birkaç ilçemiz hariç bütün Muğla’da kiralar 6-7 kat artmıştır.

Bir hesap yapalım: Bir öğretmen 7-8 bin lira maaş almaktadır. Bugün yukarıda saydığım ilçelerde 10 bin liraya varan kira bedellerinden söz edilmektedir. Bir kamu emekçisinin bu kiraları ödemesi mümkün değildir.

Bugün birçok kamu çalışanı özellikle eğitim çalışanları başka illere tayin istemeyi düşünmektedir. Böyle giderse Bodrum. Marmaris. Datça, Fethiye gibi ilçelerde çalışacak öğretmen ve memur kalmayacaktır.

Bu nedenle özellikle turistik ilçelerde kirada oturmak zorunda olan kamu çalışanlarına kira yardımı düzenlenmesi yapılmalıdır. Bizler milletin işini devlet adına yapan kişileriz. Bu bölgelerde milletin işinin yürümesi, halkımızın mağdur olmaması  için öncelikle buralarda çalışan kamu emekçilerinin yüksek kira mağduriyetlerinin giderilmesi gerekir.

Bizi yönetenlere sesleniyoruz!

Yarın bu bölgelerde öğretmeni olmayan sınıflar; hemşiresi, doktoru olmayan hastane ve toplum sağlığı merkezleri görmek istemiyorsanız şimdiden gereken önlemi alın.  Yoksa bu kira bedelleriyle burada kalmamız mümkün değil.

Geçinemiyoruz, tükeniyoruz.”