EĞİTİMDE YENİ BİR ÇATI MODEL DOĞUYOR

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla...

EĞİTİMDE YENİ BİR ÇATI MODEL DOĞUYOR
Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla düzenlenen “Dokuz Tip Mizaç Modeli” semineri, TED Bodrum Koleji Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

TED Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Ziya Selçuk’un sunduğu seminere Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin ve Muğla ili genelinden yaklaşık 300 rehber öğretmen katıldı.

Prof. Ziya Selçuk, seminerinde psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin sahip oldukları bilgi ve yöntemleri bütünleştirme ve okul uygulamalarına aktarma konusunda yaşadıkları zorlukları anlattı. Bu noktada 'Dokuz Tip Mizaç Modelinin' psikolojik danışman ve rehber öğretmenlere yol gösterecek, okul uygulamalarını kolaylaştıracak, yeni ve bütünleştirici bir model olduğunu vurguladı. Seminerde, Dokuz Tip Mizaç Modelinin mizaç tiplerine ait özelliklerine değinen Prof. Ziya Selçuk, kendi tecrübelerinden örneklerle Dokuz Tip Mizaç Modelinin eğitsel, kişisel ve mesleki rehberlik uygulamalarından bahsetti. Ayrıca öğrencilerin mizaç tiplerinden yola çıkarak ödev yapmama, öğrenciler arası çatışma gibi sık rastlanan problemlere nasıl yaklaşılması gerektiği ile ilgili katılımcılara bilgi verdi.

Prof. Ziya Selçuk, Dokuz Tip Mizaç Modelinin, meslek yaşamı boyunca incelediği birçok kişilik kuramı arasında en kapsamlı ve bütüncül bir çatı model olduğunun altını çizdi. Seminer sonunda Psikolojik danışman ve rehber öğretmenlere, Dokuz Tip Mizaç Modeline Göre Rehberlik Programına Giriş kitabı hediye edildi.