EMİN GEÇİN'DEN BODRUM'A EĞİTİM MÜJDESİ

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, gazetecilerle Öğretmen Evinde yapılan...

EMİN GEÇİN'DEN BODRUM'A EĞİTİM MÜJDESİ
Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, gazetecilerle Öğretmen Evinde yapılan kahvaltıda bir araya geldi.

Geçin, önümüzdeki süreçte Bodrum’da Milli Eğitim olarak ilçeye kazandırılacak üç okul, yurt, fen lisesi ve Halk Eğitim kursları hakkında yapacakları projelerle ilgili bilgilendirme yaptı.

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, basınla bir araya geldiği kahvaltıda Bodrum’un tatil beldesi olarak anılmasının yanında eğitim alanındaki başarıları ile de gündeme gelmesi için yeni planlamalar içinde olduklarını kaydetti.

12 Kişilik Sayı İle Çocukların İstediği Branşta Kurs Açılabilecek…

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, 2014/2015 eğitim öğretim dönemini kazasız belasız bitirme mutluluğunu yaşadıklarını, öğretmenler, öğrenciler ve büyük fedakarlık gösteren velilerin iyi bir tatili hak ettiğini söyledi.

Geçin konuşmasında çalışan ailelere ve beldelerde kalan çocuklara imkan vermek adına yaz kursları düzenlediklerini, bu kurslar için 12 kişilik bir sayının yeterli olduğunu söylediği konuşmasına şöyle devam etti:

"Cuma günü karnelerimizi dağıttık çocuklarımızı tatile gönderdik. Biz Bodrum’un tatil beldesi olarak anılmasının yanında eğitimdeki başarıları ile anılmasını arzu ediyoruz. Bütün arkadaşlarımla ekip halinde yeni planlamalar içindeyiz. Bunlardan bir tanesi yaz kurslarımız. Çalışan ailelerimiz var, çocuklarımız bazen evde yalnız kalıyorlar. Beldelerde kalan çocuklarımıza da imkan verme adına biz yaz kursu planlamalarımızı bitirdik, sadece velilerimizden öğrencilerimizden talep bekliyoruz. 12 kişilik bir sayıyı bulduğumuzda çocuklarımızın arzu ettiği her türlü kursu açma imkanına sahibiz. Resim, tiyatro veya bağlama kursu çocuklarımızın istediği herhangi bir kurs olabilir. Okul binalarımızı ve bahçelerimizi bunun için donattık. Okul bahçelerimizde oyun alanları hazırladık, oyun çizgileri çizdik. Çocuklarımız eğlenceli bir tatil geçireceklerdir. Velilerimizden biz acil olarak okul müdürlüklerine giderek talepte bulunmalarını arzu ediyoruz. Bu kurslar ilk ve orta öğretim için geçerlidir."

2016/2017 eğitim öğretim döneminde Bodrum’da büyük çabalar neticesinde başta kaymakam ve kurumların desteği ile üç tane okul kazandıracaklarını kaydeden ilçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Bunların ihaleleri bitti. Ağustos sonu Eylül başı inşaatlarına başlayacağız. 2016/2017 eğitim öğretim döneminde okullarımız faaliyete geçmiş olacaklar. Bunlar sırasıyla Yokuşbaşı’nda müstakil bir ana okulu, Konacık’ta ortaokul ve Yaka’da ilkokulun temelleri atılacak. Konacık çok göç alan bir bölgemiz ve CahitÖzvezneci İlköğretim okulunda ikili eğitim yapılmakta. Öğrencilerimize müstakil bir ortaokul yapıyoruz ve Yaka’da da çocuklarımızın başka bölgelere taşınmasının önüne geçeceğiz."

Dershaneler 1 Eylül’de Kapanıyor, Liseler Kendi Bünyelerinde Ücretsiz Kurslar Düzenleyecek…

1 Eylül’de kapanacak dershaneler nedeni ile velilerin endişe duymaması gerektiğine vurgu yapan Bodrum ilçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, ilçe olarak alternatif çözümlerin hazır olduğunu dile getirdiği konuşmasına şöyle devam etti:

"Diğer bir konuda dershaneler konusu. Sizlerin de malumunuz 1 Eylül itibari ile dershaneler kapanıyor. Ailelerimizde de bir endişe var çocuklarımızı nereye göndereceğiz, nasıl bir planlama yapacağız diye. Biz bu kafalardaki soru işaretlerini gidermek için okul müdürlerimizle çok toplantılar yaptık. 22 Ağustos’tan itibaren orta öğretimdeki öğrencilerimize yönelik dershaneleri açıyoruz. Okullar açılıncaya kadar hafta içi yedi saatten oluşan bir ders saati uygulayacağız. Hafta sonrası da ücretsiz bir şekilde gönüllü öğretmenlerimizle yine halk eğitim destekli kurslar açarak dershanelerdeki oluşan boşluğu doldurmuş olacağız. Ailelerimiz hiç endişe etmesinler okullarımız artık hayatın tümüne yayılmış olacak. Okullarda vereceğimiz eğitim kalitesi ile dershane ihtiyacı ortadan kalkmış olacak. Okul müdürü ve öğretmenlerimizle birlikte binalarımızın bütün birimlerini çocuklarımızın hizmetine açmış olacağız. LYS’ye girecek tüm öğrencilerimiz için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. İlk ve orta okullardaki takviye kurslarımız devam edecek. TEOG sınavlarına hazırlanma kurslarımız zaten kendi mecrasında akmaya devam edecek."

Nüfus yoğunluğu itibari ile Muğla’nın en kalabalık ilçesi olmasına rağmen bir Fen Lisesi bulunmayan ilçenin bu ihtiyacını da karşılamak üzere gerekli çalışmaları yaptıklarını kaydeden ilçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, hayırsever marifetiyle Konacık’taki Bodrum Anadolu Lisesinin bahçesinde 350 kişilik pansiyonun çalışmaları bittiğini söylediği konuşmasında şunları dile getirdi:

"2016/2017 döneminde Bodrum bir aksilik olmaz ise Fen Lisesine kavuşmuş olacak. Bu da başarılı öğrencilerimizin şehir dışına çıkmasını engellemiş olacak. Bodrum’un eğitim kalitesi yükselmiş olacak.”

Halk Eğitim merkezimizin 20 bine ulaşan öğrenci potansiyelive 15’e yakın kurs çeşidi ile hizmet vermekte olduğunu açıklayan Emin Geçin, “Şunun teminatını verebiliriz ailelerimize; bize emanet edilen çocuklarımızın zamanını ve bize verilen imkanları en güzel şekilde koruyarak evlatlarımızın hizmetine sunacağız" dedi.

Yaz döneminde kendi oyuncağını kendin yap projesinin hayata geçeceğine değinen Bodrum ilçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin “Biz hazır oyuncak kullanımından ziyade çocuklarımızın hem el becerileri gelişsin hem de nostaljik oyuncaklarımıza sahip olmak için ‘Kendi Oyuncağını Kendin Yap’ projesini başlattık. Önümüzdeki süreçte çocuklarımızla bu oyuncakları yapıp büyüklerimizle oynama şansı bulacağız" ifadesini kullandı.

Muhabir: Çiçek Bozoğlu