En Büyük Altyapı Yatırımı Başladı

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nce Bodrum’da 120 Milyon TL yatırımla gerçekleştirilecek olan, 160 kilometre uzunluğundaki kanalizasyon projesinin temel atma töreni gerçekleştirildi. 

En Büyük Altyapı Yatırımı Başladı

Bodrum’da 120 Milyon TL'ye mal olacak olan alt yapı çalışmalarının ilk etabı olan "Kanalizasyon Hat Çalışması" kapsamında 160 kilometre imalat gerçekleştirilecek. Çalışmalar Akyarlar, Peksimet, İslamhaneleri, Turgutreis, Bahçelievler, Geriş / Erdemil, Koyunbaba ve Gümüşlük mahallelerini kapsıyor. 

Gümüşlük, Peksimet, Akyarlar, Karaincir Plajı, Turgutreis ve Koyunbaba olmak üzere 6 noktada da çalışmalar başladı. Çalışmaların ilk etabının 2 yılda tamamlanması planlanırken, Akyarlar’da 42 km, Peksimet’te 18.5 km, İslamhaneleri’nde 7 km, Turgutreis Bahçelievler’de 6.5 km, Geriş Erdemil’de 16 km, Koyunbaba’da 32 km, Gümüşlük 7 km ve Turgutreis Gümüşlük’te 28 km hat yapılacak. 

Alt yapı imalatlarının ardından Akyarlar, Peksimet, İslamhaneleri, Turgutreis, Bahçelievler Mahallelerine Hizmet Edecek 37.000 m3/Gün kapasiteli Turgutreis Atıksu Arıtma Tesisi yapımının ihalesine çıkılacak. İhale için İller Bankası’ndan ihale izninin beklendiği ve yakın zamanda iznin çıkılacağı bildirildi.  

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ayrıca, Geriş/Erdemil, Koyunbaba, Gümüşlük mahallelerine hizmet verecek Gümüşlük AAT kapasite artışı, Ortakent-Yahşi'den Merkez Mahallelere kadar olan tüm havzaya hizmet verecek olan Gümbet AAT kapasite artışı, Cevat Şakir, Cumhuriyet, Çarşı, Eskiçeşme, Gümbet, Kumbahçe, Tepecik, Türkkuyusu, Umurça, Yeniköy, Yokuşbaşı, Konacık, Yalıkavak, Dirmil, Geriş hatları olmak üzere 19 kilometre hattında rehabilitasyonu gerçekleştirileceği ifade edildi. Konacık ve Çırkan mahallelerinde ise 10 kilometre uzunluğunda ilave kanalizasyon şebekesi yapım işinin gerçekleştirileceği belirtildi. 

TEMEL ATMA TÖRENİ YAPILDI

120 Milyon TL yatırımla yapılacak 160 kilometre uzunluğa sahip kanalizasyon projesinin temel atma töreni bugün öğle saatlerinde gerçekleştirildi. Akyarlar Kemer Caddesi’nde yapılan törene CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ile çeşitli STK temsilcilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende ilk konuşmayı ihaleyi alan firmanın yetkilisi Korhan Atilla yaptı. Atilla’nın konuşması sonrası Bodrum Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Cemil Gündüz ve MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen birer konuşma yaptı. 

Daha sonra Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras kürsüye geldi. Aras, şunları dile getirdi:

“Her zaman söylediğimiz bir şey vardı; ‘Bodrum bizim dönemimizde farklı olacak. Her zaman sevgiyle, barışla, işbirliği ile çalışacağız. Halkımıza hizmet edeceğiz’ diyorduk. O yüzden şu anda bu kürsüde olmaktan dolayı çok mutluyum. Bugün Bodrum nüfusunun yaklaşık yüzde 30’unun yaşadığı bölgede altyapı yatırımına başladık. Aslında bugün temel atıyoruz ama çalışmalar daha önceden birkaç noktada başladı. Bu çalışmalara yaz döneminde turizm aksları dışında kalan bölgelerde de izin vereceğiz ki kısa zamanda bitsin ve halkımızın hizmetine girsin.”

Bodrum’da yaşayan vatandaşlara çevre konusundaki duyarlılıklarından dolayı teşekkür eden Başkan Aras, “Biz de belediye olarak her zaman onların yanında, hatta önderlik ederek Bodrum’u korumak için, doğasını çevresini korumak için çalışıyoruz” dedi.  

57 FARKLI PROJE 322 MİLYON TL'LİK YATIRIM YAPACAĞIZ

Ardından CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay duygu ve düşüncelerini ifade etti. 

Daha sonra kürsüye gelen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, 2019-2024 yılları arasında 57 farklı proje ile 322 milyon TL'lik yatırım yapacaklarını ifade ederek şunları dile getirdi:

“Geçmişten itibaren baktığınızda bu rakamı mukayese olarak değerlendirin. Hiçbir resmi kurumdan bu kadar altyapı ile ilgili yatırım söz konusu olmadı. Bütün programımız, bütçemiz buna göre ayarlandı. Hepsini hayata geçirip 322 milyon yatırım yapacağız. Bunun tarihe düşülecek bir rakam olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim. Turgutreis, Gümüşlük çevresine yapılan en büyük altyapı yatırımı. 160 kilometre. Biz göreve geldiğimizden itibaren Bodrum başta olmak üzere tüm ilçelerimizin altyapısı ile ilgili bütün eksiklikleri tespit ve bu eksikliklerin giderilmesi için finansman temini, projelendirme ve diğer konuları çözmekle zamanımızı geçirdik. Ama bugünlere böyle gelinebiliyor. Anında gelinmesi mümkün değil. Bodrum’un dışı ve üstü bütün Türkiye’yi yakıyor ama altı da bizi yakıyor. Altta bir şey yok. on yıllardır devam eden bir eksiklik bu. Yeni kurulan bir büyükşehir, bütün kurumlarını, organizasyon şemasını, personelini ve tespitlerini bu 5 yıl içerisinde hepsini birden yaptık. Şu anda da oluşmuş üzümleri teker teker dalından kopararak yemeye devam edeceğiz.”

TAŞ, ZAMANI GELİNCE SAHİBİYLE BİRLİKTE TEMİZLENİYOR

Bodrum Limanı’nda yürütülen çalışmayı önceki dönemde yapmak istediklerini fakat bir engelle karşılaştıklarını ifade eden Gürün, “Bizden kaynaklanmayan bir engelle karşılaştık. Onu yapmak da Ahmet Başkanıma nasip oldu, beraber yapıyoruz. Bazen taş koymalar olabilir, taş da yürüyüşü engelliyor. Ama zamanı gelince taş, sahibiyle birlikte temizleniyor. Dolayısıyla taş temizlendiği için düz yolda gayet güzel, o taşı kaldırdık ve o yatırımı yapma imkanı bulduk. Orada yürürken hem misafirlerimize hem de kendimize büyük bir hizmet olacak” diye konuştu. 

OTOGARI MAYIS AYINA YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Bodrum’da bir yatırım yapmanın ucuza mal olmadığının da altını çizen Başkan Gürün, “Diğer yerlerde yaptığınızın 2-3 katına mal oluyor. Nitekim otogarımız da oldukça yüksek istimlak bedeli ve yapım bedeli ile şu anda inşaatı devam ediyor. Onun da açılışını sezondan önce Mayıs ayına yetiştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri hep birlikte butonlara basarak temel atımının startını verdiler.