En Büyük Risk Turizm İlçelerinde

Muğla Tabipler Odası Başkanı Dr. Hakkı Turan turizm ilçelerinde koronavirüs vaka sayılarının diğer ilçelere göre daha yüksek olduğunu belirtirken, SES Muğla Şube Başkanı Nazlı Tepeli ise, sağlık çalışanlarına periyodik testlerin yapılması gerektiğini söyledi.

En Büyük Risk Turizm İlçelerinde

Tüm dünyayı etkisi altına alan korovirüs salgını, Türkiye'de de her geçen gün etkisini artırmaya devam ediyor. Salgından en çok etkilenen bölgelerden biri olan Ege Bölgesi'nde de vakalar artarken, Muğla'da da turizm ilçelerinde pozitif vaka sayısı diğer ilçelere göre daha yüksek seyrediyor.

Birgün Gazetesi'nden Berkay Sağol'a konuşan Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Hakkı Turan Muğla genelinde salgınla mücadelenin çok etkin bir şekilde yürütüldüğünü ancak vaka sayıları ile ilgili sürecin şeffaf bir şekilde yönetilmediğini iddia etti. Dr. Hakkı Turan, "Şeffaf yönetilmediği için biz ancak ilçelerdeki sağlık çalışanı arkadaşlarımız aracılığıyla bilgi toplamaya çalışıyoruz. Tüm Türkiye'de olduğu gibi Muğla'da da pozitif vakalar var ancak Muğla'da farklı olarak ilçeler arası dağılım çok farklı. Muğla'da başta Bodrum ve Marmaris olmak üzere turizm ilçelerimiz çok göç aldı. İstanbul'daki hasta çokluğu aynen bu ilçelere yansıdı. Hiç pozitif vaka görülmeyen ilçelerimiz de var. Muğla'da çok etkin bir mücadele yürütülüyor hatta Türkiye genelinden bile daha etkin bir mücadele olabilir. Numune alınır alınmaz sonucu beklenmeden numune alınan hastanın yakın temaslıları 14 gün ev izolasyonuna alınıyor ve sağlık çalışanları da, emniyet güçleri tarafından bu izolasyon çok ciddi şekilde takip ediliyor. Muğla'da ilçelerin küçük olmasının avantajlarını kullanıyoruz. Merkez ilçemizde nüfus olarak az olduğu için şimdiye kadar iyi bir mücadele yürüttüğümüzü söyleyebilirim. Sağlık çalışanı arkadaşlarımızın arasında pozitif vakalar var ancak diğer şehirlere göre daha az olduğunu söyleyebiliriz. Bazı hastanelerde hastane yönetimlerinin koruyucu ekipmanları birazcık kısıtlı verdiklerini duyuyoruz onlara da müdahale ediyoruz" diye konuştu.

'KONAKLAMA PROBLEMİ ÇÖZÜLMELİ'

Sağlık çalışanlarının izolasyonda kalması için konaklama problemlerinin çözülmesini gerektiğini vurgulayan Dr.Turan, "Şu anda hasta yatakları ve yoğun bakım yatakları açısından bir problem yaşamıyoruz. Bizim için önemli olan Muğla Merkez'de bir tane devlet hastanesi vardı ve o kapatıldı. Şu anda sadece Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bulunuyor. Bu kapatılan hastane tadilat yapılarak 150 yatak kapasiteli şeklinde 6 ay önce açılacaktı ancak henüz açılmadı. Üniversite hastanesi pandemi hastanesine çevrilince normal hastaların ameliyatları iptal edildi. Merkez ilçedeki hazır yapılmış olan hastane bir an önce açılmalı ve hastalara hizmet vermelidir. Sağlık çalışanı arkadaşlarımız yakınlarını tehlikeye atmamak için mesai saatleri sonrasında evlerine gitmek istemiyorlar. O yüzden arkadaşlarımızın konaklama problemlerinin çözülmesini istiyoruz. Muğla Merkez'de bu problemi şu anda çözmüş durumdayız. İlçelerde henüz bu sıkıntıyı çözebilmiş değiliz. Sağlık çalışanları gönüllü olarak izolasyonda kalmak istiyor ve kamuda onlara yer tahsis etmelidir" ifadelerini kullandı.

'SAĞLIK ÇALIŞANLARINA PERİYODİK TESTLER YAPILMALI'

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin pandemi hastanesine uygun hale getirildiğini söyleyen SES Muğla Şube Başkanı Nazlı Tepeli se, "Hastanede servislerin bir kısmı kapatıldı, COVİD servisleri kuruldu ancak ilçeler bu kadar hazırlıklı değillerdi. Aksaklıklar tabi ki vardı ama tamamen hazırlıksız yakalanmadık. Hastane konusunda bir problem olmadı ancak kişisel koruyucu ekipmanlarda ilk haftalarda büyük sıkıntılar yaşandı. Pandemide asıl tırmanışı beklediğimiz haftaya girdik. Şu anda Muğla'da durum kötü değil diyebiliriz ancak net bir şey söylemek çok zor. Sokağa çıkma yasağı olsaydı eğer biraz öngörme şansımız olabilirdi ama önümüzdeki haftalarda yükseliş olmayacağını bilemiyoruz. Nisan ayını geçmeden net bir şey söylemek de zor. Onun dışında Muğla'da da sağlık çalışanları risk altında. Hekim, hemşire ve personellerde COVİD testi pozitif çıkan vakalarımız var ve durumları takip ediliyor. Kişisel koruyucu ekipmanların özellikle bu 1 ay boyunca artırılması oldukça önemli. Ayrıca periyodik personel taramaları da bu dönemde çok daha fazla önem kazandı. Ayrıca bu hızlı testlerle değil daha sağlam sonucu kesin olarak testlerle yapılması önemli. İdarecilerin kendisini sağlık personelinin yanında hissettirmesi lazım. Çünkü bizi korundukları zaman biz de herkesi koruyabiliriz" şeklinde konuştu.