Engel Tanımayan Askerler Yemin Etti

Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Muğla il genelinden 39 engel tanımayan bireyin askerlik vazifesini, onurunu ve gururunu yaşayıp vatani görevlerini yapmaları için Temsili Askerlik Yemin ve Terhis Töreni düzenledi.

Engel Tanımayan Askerler Yemin Etti

Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanlığındaki törene Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın yanı sıra Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral İbrahim Kurtuluş Sevinç, Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Mehmet Emre Sezenler, Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, 
Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, Muğla İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanı S.G. Kıdemli Binbaşı Süleyman Ercan, Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ünsal Paşalı, Marmaris Emniyet Müdürü Oktay Kapsız, Marmaris İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Murat Çam, Aile ve Sosyal Politikalar Muğla İl Müdürü Osman Toprakçı, Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu, Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü, Türkiye Beyazay Derneği Muğla Şube Başkanı Pınar Boyacı, protokol üyeleri, askeri ve mülki erkân, şehit aileleri, gaziler, engelli vatandaşlarımız ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende yaptığı konuşmada Anayasamızda vatan hizmetinin her Türk’ün hakkı ve ödevi olarak yer aldığını belirten Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral İbrahim Kurtuluş Sevinç engel tanımayan bireylere seslenerek sizlerin sevginizde, düşüncenizde ve başarınızda engel yoktur. Biz bugün bunları gördük, yaşadık. Sizlerle gurur duyduk. Bundan sonra da gönlümüzün ve komutanlığımızın kapıları sizler için sonuna kadar açıktır” ifadelerini kullandı.

Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral İbrahim Kurtuluş Sevinç’in konuşmasının ardından 39 engel tanımayan asker adayı 1 günlük temsili askerlik uygulaması ile yeminlerini ederek hayallerini gerçekleştirdi.

Yemin töreninin ardından yaptığı konuşmaya ilimizin farklı ilçelerinden askerlik çağına gelmiş özel bireylerimize temsili askerlik imkânını sunan Milli Savunma Bakanlığımıza ve ev sahipliği için Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’na teşekkür ederek başlayan Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu “Engelli birey ailelerinin nihai gayesi çocuklarının mutlu, huzurlu ve güvenli bir hayat sürebilmesine imkan sağlayabilmektir. Geçmişe dönüp baktığımızda oğlumun askeri üniformalarla, güzel bir organizasyonda bulunduğunu düşünmek dahi bizler için hayal bile edilemeyecek bir durumdur. Ben de bir engelli annesi olarak bugün oğlumu üniformalar içerisinde Şanlı Türk Ordusu’nun bir neferi olarak gördüğümde yıllardır vermekte olduğumuz farkındalık mücadelesinde epey bir yol kat ettiğimizin bilinciyle onur ve gurur duyuyorum” dedi.

Engel tanımayan evlatlarımızın ve ailelerinin bu organizasyondan haberdar oldukları günden bu yana büyük bir heyecan içerisinde olduğunu belirten Çakıroğlu, Evlatlarımızın yüreğinde beslediği vatan sevgisi her türlü engelin ortadan kaldırılabileceğinin en güzel göstergesidir. Vatanımız, askerimize; engelli evlatlarımız da devletimize emanet” ifadelerini kullandı.

Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu’nun konuşmasının ardından engel tanımayan askerlere terhis belgeleri Muğla Valisi Orhan Tavlı, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral İbrahim Kurtuluş Sevinç, Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Mehmet Emre Sezenler ve Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy tarafından verildi.

Terhis belgelerinin verilmesinin ardından Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Sinema fuaye alanında terhis belgelerini alan engel tanımayan askerler için kokteyl düzenlendi.