ENGEL TANIMAYAN RENKLER

Bodrum Marmara Koleji bünyesindeki Halikarnassos Kültür Merkezi 16 Nisan - 3 Mayıs...

ENGEL TANIMAYAN RENKLER
Bodrum Marmara Koleji bünyesindeki Halikarnassos Kültür Merkezi 16 Nisan - 3 Mayıs 2010 tarihleri arasında Ressam Ceylan Ünal ve gönüllü öğretmenlik yaptığı Bodrum Sağlık Vakfı öğrencilerinin karma sergisine ev sahipliği yapıyor.

Bodrum Sağlık Vakfı yararına düzenlenen sergi, 16 Nisan 2010 Cuma Saat:18.00'de düzenlenecek açılış kokteyli ile açılacak ve 3 Mayıs'a kadar devam edecek.Sergide, Ressam Ceylan Ünal ve Bodrum Sağlık Vakfı'ndaki öğrencileri, yaptıkları resimleri ve engellenemeyen hayal güçlerini sanatseverlerle paylaşmayı amaçlıyor.

Ressam Ceylan Ünal'ın resimlerinin özünde hayatı bir kadın olarak yaşamak, kadınca yorumlamak var. Amerika'da da yaşamış ve birçok kişisel sergi açmış olan ressamın gözlemlediği gerçek o ki, yaşadıkları coğrafyaya göre çok büyük farklılıklar göstermese de, sosyal ve hukuki hakları açısından kadınlar arasında çok fark var. İçini kıpırdatan, kalbini tetikleyen her şeyin resmini yapan, her resmin konusuna ve duygusuna göre farklı bir tarz izleyen ve "Tarz" uğruna tüm resimleri aynı teknik kalıba sığdırmadığını belirten Ceylan Ünal, "Tuval, boya ve hayal gücü demek, benim için özgürlük demek ve ben alabildiğine özgürüm." diyor.

Ve aynı özgürlük duygusunu öğrencilerine de anlatıyor. Henüz hayal gücü kısıtlanmamış "Miniklere yöntem öğreterek özgürlüklerini resme dökmelerine yardımcı oluyor. Bodrum Sağlık Vakfı'ndaki engelli öğrencilerinin çok cesur olduklarını, engel tanımadıklarını belirtiyor ve ekliyor "Dilerim kimse onlara korkmayı öğretmez. Renkleri ve desenleri kısıtlanmadan alabildiğine kullanmaya devam etsinler, renkleri bol olsun." diyor

Ressam Ceylan Ünal, sanat çalışmalarının çocukların geleceğe bakışları ve beklentileri açısından yeni kapılar açmakta çok büyük öneminin olduğunu ve bu sebeple desteklenmesi gerektiğini belirtiyor. Öğrencilerinin yaptıkları resimlerin sergilenmesi ve insanlar tarafından görülüp takdir edilmesinin onlar için çok büyük anlam taşıdığını, bu yolla kendilerine olan güvenlerinin artacağını ve bunun da engelli "Minikleri" güçlendireceğini özellikle vurguluyor.