ENGELLİ ÇOCUKLARA "UZAY TERAPİSİ"

Bodrum Sağlık Vakfı'nda eğitim gören zihinsel ve bedensel engelliler için ''duyusal...

ENGELLİ ÇOCUKLARA
Bodrum Sağlık Vakfı'nda eğitim gören zihinsel ve bedensel engelliler için ''duyusal bütünleme odası ve uzay terapisi'' birimleri açıldı.

Turgutreis beldesinde hizmet veren Bodrum Sağlık Vakfı Halkla İlişkiler Müdürü Şafak Yaşar, gazetecilere yaptığı açıklamada, rehabilitasyon merkezinde engellilere daha kaliteli eğitim verebilmek için en son eğitim yöntemlerini ve tekniklerini uygulamaya koyduklarını ve engellilerin eğitimi ile tedavisinde daha kısa sürede ve kalıcı iyileşmeler gerçekleşmesi için bütün imkanlarını engellilerin hizmetine sunduklarını söyledi.

Yaşar, ''duyusal bütünleme odası ve uzay terapisi'' birimleri açılması için Karia Rotary Klubü ile işbirliği yaptıklarını, projenin çocuklara katkı sağlayacağını kaydetti.

-DUYUSAL BÜTÜNLEME ODASI-

Otistik bireylerin çevresinden duyularıyla aldığı bilgileri algılama, anlamlandırma ve genelleme süreçlerinde sıkıntılar yaşadıklarını ve duyularını kullanmada güçlüklerle karşılaştıklarını, genellikle tek yönlü duyu kullandıklarını anlatan Yaşar yöntemle ilgili şu bilgileri verdi;

''Duyusal bütünleme terapisi otistik bireylerin tüm duyularını aynı anda kullanarak çevreye adaptasyonunu sağlar. Çevresinden gelebilecek her türlü tehlikeye karşı durabilmelerini ve dolayısıyla otistik bireylerin bağımsızlaşma yolunda daha başarılı olmalarını amaçlar'' dedi.

Yaşar, duyusal bütünleme terapisinin otistik bireylerin duyularını geliştirerek onların fizyolojik, sosyolojik ve psikolojik alanlarda uygun davranışlarını arttırarak toplum içinde de kabul edilebilmelerine olanak sağladığını bildirdi. Duyu bütünlemesi eğitiminin pahalı olması nedeniyle erişimin aileler için zor olduğuna işaret eden Yaşar, bu proje ile okulda bu eğitimden ücretsiz faydalanabilme imkânının doğduğunu söyledi.

-UZAY TERAPİSİ-

Fizyoterapist Melek Olşen ise Uzay Terapisi'nin uzay teknolojisinden ilham alınarak geliştirilen bir pediatrik fizik tedavi yöntemi olduğunu söyledi. Uzay terapisinin ABD'de, Avrupa'da ve Türkiye'de kullanıldığını anlatan Olşen, şöyle konuştu:

''Elastik bant sistemi sayesinde birbirine bağlantılı çeşitli ekipmanlarla yerçekimi kuvvetini etkisiz hale getirerek, zayıf kas gruplarında aktif hareketlere fayda sağlar. Beyin felci, omurilik rahatsızlıkları olan çocuklarda kullanılan bir uygulama. Yaklaşık bir aydır kullanıyoruz neticelerini göreceğiz. Uzay Terapisi, serabral palsi, gelişim geriliği ve travmatik beyin hasarı gibi nörolojik bozukluklar için çok heyecan verici bir yaklaşım olup, çeşitli teknikler ve metotların elemanlarını kombine eder ve temelleri egzersiz fizyolojisine dayanan sağlam bir mantığı vardır'' dedi.