Ergun'dan Asgari Ücret Önerisi...

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun, asgari ücretin net 3 bin liraya yükseltilmesini asgari ücretle çalışanların gelir vergisini ve SSK primlerini ise devletin ödemesini teklif etti.

Ergun'dan Asgari Ücret Önerisi...

Asgari ücret konusunda bir açıklama yapan İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun, hem asgari ücret ile çalışanların hem de işverenlerin zor durumda olduğunu dile getirdiği açıklamasında asgari ücret ile çalışanların ellerine net 3 bin lira geçecek bir değişiklik önererek, devletin çalışanların gelir vergisini ve SGK primini üstlenmesi durumunda işverenlerin de bundan etkilenmeyeceğini vurguladı. Ergun açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

"Bildiğiniz gibi şu anda uygulanan brüt asgari ücret 2943 lira. Gelir vergisi, SGK primi ve işsizlik sigortası fonu kesintileri yapıldıktan sonra, çalışanımızın eline net, 2325 lira geçiyor. Diğer taraftan, asgari ücretli bir çalışanı istihdam etmek için, işverenimizin cebinden ise 3458 lira çıkıyor. Bu miktar bize göre, son iki yılda yaşanan ekonomik kriz ve enflasyon ile giderek gelirleri değer kaybeden hem asgari ücretli çalışanlarımız, hem de yüksek maliyet üstlenen işverenimiz açısından kabul edilebilir bir durum değildir. 

Biz İYİ Parti olarak şunu öneriyoruz: Brüt asgari ücret 3000 liraya çıkarılıp, asgari ücretli çalışanımıza brüt kazancının tamamı ödensin. Yani işverenimiz, çalıştırdığı asgari ücretli vatandaşımızın, gelir vergisini ve SGK primini devlete değil, çalışanına versin. 

Devletimiz de çalışanımızın gelir vergisini ve SGK primini üstlensin. Böylece, asgari ücretle çalışan vatandaşımızın eline, net 3000 lira geçerken, işverene olan maliyeti ise 3458 lira olmaya devam etsin. Yani; çalışanımızın eline geçen asgari ücreti 2325 liradan 3000 liraya çıkaralım, ama işverene olan maliyetini de arttırmayalım. Bunun için ekstra kaynak aramaya da gerek yok. İYİ Parti’nin ilgili organları gerekli çalışmaları ve hesapları ortaya koymuş durumda. Sadece kamu maliyesindeki yanlış kararlardan vazgeçerek ve Kamu-Özel İşbirliği projeleri ile yandaş müteahhitlere haksızca aktarılan tutarlarda düzenlemeler yapılarak bu kaynağın kendiliğinden ortaya çıkacağını hesaplıyoruz.

İYİ Parti olarak, bu şekilde, hem gelirleri eriyen asgari ücretli vatandaşımıza destek olunacağını, hem de onların harcanabilir gelirleri artacağı için ekonomide genel olarak bir canlanma yaratılacağını düşünüyoruz."