Ersoy, Lahitten Çıkanları Paylaştı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum'da bulunup kapağı geçtiğimiz gün törenle açılan 2400 yıllık tarihi lahit mezardan çıkan değerli eşyaları sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Ersoy, Lahitten Çıkanları Paylaştı

Yokuşbaşı Neyzen Tevfik Caddesi üzerindeki bir arazide inşaat yapılmak için başvuru yapıldı. Bölge 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olduğu için Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü, inşaat öncesi sondaj kazısına başladı. Kazılarda tarihi mezarların çıkması üzerine kurtarma kazılarına başlandı. Kurtarma kazısında bölgede yaklaşık 15 mezar ortaya çıktı. 

Önceki gün ortaya çıkan lahit mezar ise büyük bir heyecanın yaşanmasına neden oldu. 2 bin 400 yıllık mezarın kapağı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla açıldı. Tonlarca ağırlıktaki kapak vinç yardımıyla açıldığında, biri kadın diğeri erkek 2 iskelet bulundu. Bunun yanı sıra birde mezarın içerisinden bir küp çıktı.

DEĞERLİ EŞYALARA ULAŞILDI

2 bin 400 yıl sonra gün yüzüne çıkan lahit mezarın içerisi çamurla kaplı olduğundan titiz bir çalışma yürüten arkeologlar çamurun alt kısımlarında değerli eşyalara ulaştı. Lahit Mezarın açılışını heyecanla izleyen Bakan Ersoy ise yakından takip ettiği lahit mezardan ilk çıkan değerli eşyaların fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaştı. Kısa bir açıklamayla fotoğrafları paylaşan Ersoy “Bodrum'da M.Ö. 4’üncü yüzyıla tarihlenen 15 mezar ve çok sayıda eserle ilgili titizlikle çalışıyoruz. Bölgeyi geçici olarak kapatıyor ve eserleri koruyacak şekilde önlemlerimizi alıyoruz. Eserlerimizi Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde sergilemek için çalışmalarımız devam ediyor” notunu düştü.

Bölgede kurtarma kazılarının devam ettiği bildirildi.