Esnaf Ve Vatandaş, Uyarıları Dinlemiyor!

Bodrum ve beldelerinde kurulan pazarlarda hükümetin koronavirüs uyarılarına rağmen sebze ve meyveler elle seçilebiliyor. Çoğu eldivensiz ve maskesiz vatandaşlar bu şekilde alışveriş yapıyor. Virüs tehdidi ve yapılan tüm uyarılara rağmen açıkta satılan sebze ve meyvelerin paketlenmeden satılması, birçok vatandaşın tepkisini çekiyor.

Esnaf Ve Vatandaş, Uyarıları Dinlemiyor!

Tüm dünyayla beraber ülkemizi de etkileyen koronavirüs salgını, hükümetin birçok tedbir almasına neden oldu. Bu tedbirlerden biri de market ve pazarlarda açıkta satılan sebze meyvelerin poşetlenip satılması oldu. Ticaret Bakanlığı yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik alınan tedbirlerin uygulanması konusunda 81 il valiliğine talimat gönderdi. Buna göre market, manav ve pazar yerlerinde ambalajsız şekilde satılan yaş sebze ve meyveler tüketicilerce seçilmeden, satıcılarca gerekli hijyen koşullarına dikkat edilerek satışa sunulacak. 

BODRUM’DA HERŞEY SEÇMECE!

Türkiye genelinde bu kurala uyulurken Bodrum pazarlarında uyulmaması, vatandaşların tepkisini çekti. Beldelerde kurulan pazarlarda hemen hemen hiçbir önlem alınmadan alışveriş yapılması endişe yaratırken, tek alınan önlemin zabıtanın Pazar yerine girenlerin ateşini ölçmesi oldu.

Duruma tepki gösteren vatandaşlar; “Bütün dünya salgının pençesinde. Ülkemizde her geçen gün hasta ve vefat sayısı artıyor. Onca tedbire rağmen Bodrum’da bu kadar rahat olunması, bizleri endişelendiriyor. Sebze ve meyveler açıkta. Herkes istediği gibi seçebiliyor. Eldiven yok, maske yok. Halbuki bu yönde devletin market ve pazarlara yönelik yaptırımı var. Bu gıdalar poşetlenmeden satılamaz. Ancak sanki Bodrum başka bir ülke, sanki Bodrum'da hiç salgın tehlikesi yok. Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi’ne çağrıda bulunuyoruz. Lütfen pazarlarda denetimler artsın. Hiçbir şey sağlıktan önemli değil. Lütfen Bodrum’da da önlemlere tam olarak uyalım” dediler.