Esnafa Destek Projesi Başlatıldı

Bodrum’da kapalı olan işletmeye yapılacak ön ödeme ile işletme açıldıktan sonra yüzde 25’e varan indirim kazanılmasını içeren “Esnafına Sahip Çık Bodrum” projesi başlatılıyor.

Esnafa Destek Projesi Başlatıldı

Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odasının desteği ile “Esnafına Sahip Çık Bodrum” projesi hayata geçiriliyor. Bu kapsamda Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ve Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez’in katılımıyla belediye önünde bir basın toplantısı düzenlendi. 

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon basın açıklamasında projenin detayları hakkında bilgi vererek, Covid-19 salgınından sonra işletmelerin yaşadığı sorunları çözebilmek adına bir dizi çalışma gerçekleştirdiklerini, bunlardan birinin de BODTO 6 Nolu Yeme-İçme ve Eğlence Sektörü Meslek Komitesi ile birlikte ürettikleri “Esnafına Sahip Çık Bodrum” projesi olduğunu söyledi. 

Kocadon, “Bodrum Belediyesi’ne ve Bodrum Esnaf Odası’na desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz, komite üyelerimizi de bu özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi; 

“Bu salgın hiçbir ayrım yapmadan herkesi vurdu. Özellikle yeme-içme sektörümüz büyük darbe aldı. Biz bu salgından sonra duyurular, bankalarla ilişkiler, kurum hizmetlerinin devamlılığı, toplantılar, faaliyetler başta olmak üzere pek çok lobi faaliyetini sürdürdük. Bugün de “Esnafına Sahip Çık Bodrum” projesi ile karşınızdayız. Bodrum Ticaret Odamızın 6 Nolu (Yeme-içme ve eğlence sektörü) Meslek Komitesi yaşanılan pandemi sürecinde Bodrumlu işletmelerin yaşayacağı muhtemel sorunları öngörüp, ileriye dönük olarak zararların karşılanması İçin “Esnafına Sahip Çık Bodrum” projesini hayata geçiriyor. Bodrum Belediyesi ve Bodrum Esnaf Odası’nın da projeye ortak olmasıyla daha da büyüyerek, tüm Bodrumlu işletmeler için önemli bir farkındalık yaratılacağını düşüyoruz. “Esnafına Sahip Çık” sloganı tüm ülke çapında yerel esnafı korumak adına ortaya çıkmış anonim bir söylemdir. Bizler de bu söylemden yola çıkarak tüketicileri; öncelikle üyelerimizden, daha sonra da tüm Bodrum’un yerel esnafından alışveriş yapmasını sağlayacak algıyı oluşturarak bir farkındalık projesi yapmaya karar verdik” dedi.

“YÜZDE 25’E KADAR İNDİRİM KAZANACAKSINIZ”

Turizmin beraberindeki 58 sektörü de beslediğine vurgu yapan BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kocadon konuşmasına şöyle devam etti: 

“Esnafına Sahip Çık” projesi şöyle ilerleyecektir; örneğin bir müşteri sürekli gidip müdavimi olduğu işletmeye 1.000 TL (bu rakam müşterinin kendi belirleyeceği rakam olup değişiklik gösterecektir.) destek verecek, işletme hizmet vermeye başladıktan sonra müşterimiz işletmede en fazla 1.250-TL bir harcama limitine sahip olabilecektir. Yani müdavimi olduğunuz işletmeye ön ödeme yaptığınızda, işletme açıldıktan sonra yüzde 25’e kadar bir indirim kazanacaksınız. Böylece hem esnafımız, hem de müşterimiz bu fırsatı değerlendirebilecektir. Böylelikle normale döndüğümüz günlerde avantajlar sunan işletmelerle bunlardan faydalanan müdavimler arasında şimdiden bir etkileşim yaşanacaktır. Buradan tüm esnaflarımıza, tüm Bodrumlulara, tüm Bodrum severlere sesleniyorum. Bu çarkın içinde hepimiz birlikteyiz. Tüm Bodrum esnafını ve kendini Bodrum’a ait hisseden herkesi, ülke çapındaki Bodrum sevdalılarını bu projeye katkı vermeye davet ediyorum” dedi. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise salgın tehlikesi Türkiye’de baş gösterdikten sonra gerekli önlemleri Belediye ve ilçedeki tüm kamu kurumları olarak aldıklarını belirterek, en büyük darbeyi yaklaşık 100 gündür kapılarını kapatan turizm, yeme-içme, eğlence ve konaklama sektörünün aldığına dikkat çekerek bu proje ile sektöre bir can suyu vermek için toplandıklarını belirtti. “Bizi bunca zamandır misafir eden Bodrum’un marka olmuş o güzel mekanlarını desteklemek lazım. Sizden kesinlikle sadaka istemiyoruz, nasıl olsa bu sektör açılacak ancak bu proje ile esnafa can suyu olarak ödeme yaptığınız zaman hesabınız 1000 TL ise biz sizden 750 TL alacağız” diyen Aras, Bodrum Belediyesi olarak her zaman esnafın yanında olduklarının altını çizerek, “Bu çalışmayı yapan kurumlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Umarım hayırlısı ile bu kampanya amacına ulaşır” şeklinde konuştu.

Şehirlerarası seyahat kısıtlaması hakkında da konuşan Başkan Aras, sözlerine şöyle devam etti;

“Şehirlerarası kısıtlamalar devam ederken, her kent kendi önlemini almışken biz tesislerimizi yavaş yavaş devreye sokalım. Bu salgın tehlikesinde nasıl hizmet edilir, kendi içimizde bir görelim. Daha sonra turizm gerçekten de devreye girerse, o zaman da deneyimli ve tecrübeli bir şekilde gelen misafirlerimizi karşılarız diye düşünüyorum. Ama bu kararı almak tamamen Sağlık Bakanlığımız ve ilgili bakanlıklarımızın yetkisindedir. Bizimkisi sadece bir temennidir. Çünkü hem seyahat kısıtlamasını açıp, hem de işletmeleri aynı anda açmaya kalkarsak o zaman büyük bir kaos yaşanacağını, salgın döneminde nasıl hizmet vereceğimizi yaşayarak öğrenmek sıkıntı yaratacaktır diye düşünüyorum” dedi.    

Bodrum Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Başeymez ise esnafa destek vermeyi amaçlayan böyle bir kampanyaya katılmaktan mutluluk duyduklarını dile getirerek, Bodrum esnafının büyük zararda olduklarını açıkladı ve halkı bu projeye destek vermeye davet etti.

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odası Meclis Üyesi olan Atilla Serttaş ise, Ticaret Odası 6 nolu meslek komitesinin çok güzel bir çalışma yaptığını söyleyerek, bu projeyi ülke geneline duyurmak istediklerini açıkladı. Serttaş şunları kaydetti:

“Bodrum yeme-içme sektöründe Dünya çapında iddialı. Yeme-içme sektörü de çok önemli bir sektör. Mart ayında eğlence yerleri ve restoranlar kapanınca tüm hayat öldü. Yani siz ayakkabıcı, tişörtçü dükkanınızı da açamadınız. Bütün esnafı etkileyen bir konu. Özellikle Bodrum’da bunu çok iyi gördük. Bu sektörde Bodrum’da 150.000-180.000 civarında minimumda çalışanımız var, 15 Mart’tan beri yeme-içme sektörümüz büyük zararda, bu yıl bizim mutlaka kredilerle desteklenmemiz gerekiyor. Uzaktan çalışma desteğinin 2021 Temmuz ayına kadar devam etmesini bekliyoruz” dedi.

BODTO Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Eyinç de projenin tüm sektörleri ilgilendirdiğini söyleyerek “Projenin logosu bir farkındalık logosudur. Bu farkındalığı yaratırsak işletmelere can suyu vermiş olacağız. Sosyal medya üzerinden duyurulara başlıyoruz, kurumlar aracılığı ile bu projenin yayılmasını sağlayacağız, bu Bodrumun tüm yerel işletmelerine sahip çıkma projesidir” dedi. BODTO olarak tüm kanalları kullanarak ciddi bir çalışma içinde olduklarını işaret eden Eyinç, herkesi projeyi desteklemeye davet etti.

Esnafına sahip çık Bodrum projesine katılmak isteyen işletmeler kendi iletişim kanalları üzerinden proje görsellerini paylaşarak projeye dahil olacaklar.