ET FİYATLARINDAKİ ARTIŞ

Son günlerde tüm Türkiye'nin gündeminde olan et fiyatlarındaki müthiş yükselişe...

ET FİYATLARINDAKİ ARTIŞ
Son günlerde tüm Türkiye'nin gündeminde olan et fiyatlarındaki müthiş yükselişe Bodrumlu vatandaşlarda tepki gösteriyor. Avrupa ve Dünyanın gelişmiş ülkeleriyle kıyaslandığında kg bazında en pahalı et Türkiyede satılırken Bodrum'da hizmet veren bazı kasaplar ise et fiyatlarının uygun olduğunu ancak vatandaşın alım gücünün az olduğunu söylüyorlar.

Kasaplar kırmızı etin giriş fiyatının geçtiğimiz haftalarda 18 lira olduğunu belirtirken şimdi ise 17 liraya düştüğünü söyledi. Buna göre Kıymanın kilosu 25 liradan Etin kilosu ise 27 Liradan satışa sunuluyor.

Bodrum'da faaliyet gösteren bir kasap ise et fiyatları tavan yaptığını belirterek "Şu anda et fiyatları 28 lira, kıymanın kilosu ise 26 liraya satılıyor"dedi.

Et fiyatlarının artışında, büyükbaş hayvan sayısındaki azalmanın etkili olduğunu öne sürülüyor. Sektöründe 55 yıldır hizmet veren İbrahim Turan köylünün hakkını vermediler, hayvan sudan ucuz gitti. Ama yem çok pahalı oldu. Devletin ilk önce köylüye destek vermesi gerekiyor. Yem fiyatlarının düşürülmesi lazım"diyerek şöyle konuştu ;

" Etin senelerdir aynı fiyatta olmasından dolayı tüketici malı elinden çıkartmaya çalışıyor. 2010 yılının ortalarına geldik geçen haftalarda hayvan bulamıyorduk. Ancak bu fiyatlar medyada et ithal edilecek denince köylü elindeki hayvanı çıkarttı. Etin kasaba girişi 15-16 liraydı ancak yapılan zam vatandaşa yansıdı."

Et ticareti yapanlar böyle konuşurken tüketiciler ise et fiyatlarının cep yaktığını ifade ediyor. Sokakta mikrofon uzattığımız bazı vatandaşlar et fiyatlarının normale düşürülmesi gerektiğini, fakir ailelerin et yiyemediğini, ete verilecek 28 lira ile bir ailenin birçok masrafının karşılanabileceğini söyledi.

Mustafa Ünal isimli vatandaş ise piyasanın çok kötü olduğunu eti bayramdan bayrama yediklerini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan'da son zamanlarda hızla artan et fiyatlarının normal düzeye dönmesi için ilgili bakanlıklara talimat verdi. Hızla artan et fiyatları Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da tepkisini çekti. Başbakan Erdoğan, bir iki gün içinde et fiyatlarının normal düzeyine dönmesi için gerekli çalışmanın yapılması için başta Tarım Bakanı olmak üzere ilgili tüm bakanlara talimat verdi. Bu talimat üzerine Tarım Bakanlığı et fiyatlarındaki tırmanışı durdurmak amacıyla harekete geçti.Et balık kurumuna verilen izinle canlı hayvan ve et ithal edilerek iç piyasadaki fiyatlar dengelenmeye çalışılacak.