Etkinlik Sektörü Yok Olmanın Eşiğinde!

Pandemi nedeni ile uzun zamandır kapalı olmalarına rağmen süreci izleyen etkinlik sektöründen ses geldi. 15 aydır süregelen belirsizliğin artık giderilmesi gerektiğine vurgu yapan Türkiye Tüm Etkinlik İşverenler Sendikası Etkinlik-Sen Muğla İl Başkanı Volkan Duman "Ülkemiz ve Ticari hayatımız büyük bir imtihan döneminden geçiyor. Yok sayılan Etkinlik Sektöründe 15 aydır süregelen belirsizliğin artık giderilmesi lazım gelmektedir. Zira Ülkemiz eski ekonomik ve sosyal gücüne ancak Hizmet ve Etkinlik sektörünün faaliyetlerine başlaması ile ulaşabilecektir" dedi.

Etkinlik Sektörü Yok Olmanın Eşiğinde!

Duman, pandemi dönemindeki normalleşme planını, kendine has bir yöntemle yürüten ülkemizin, işlemeye devam eden fabrikalarımız ile ekonomi sistemini desteklerken, birçok riskli gördüğü alanda da tedbirlerini tüm dünyaya örnek olacak şekilde yaklaşımlarla alarak, bilim ve aklın öncülüğünde uyguladığını, zorlu süreci bugüne kadar başarıyla getirmeyi başardığının altını çizerek, artık yok sayılan etkinlik sektörünün 15 aydır süregelen belirsizliğinin giderilmesi lazım geldiğini, Ülkemizin eski ekonomik ve sosyal gücüne ancak Hizmet ve Etkinlik sektörünün faaliyetlerine başlaması ile ulaşabileceğini belirtti. 

Aşı uygulamasında ve ekonomik destek paketlerinde öncelik ve ayrıcalık artık hizmet ve etkinlik sektörü paydaşlarına verilmelidir diyen Duman, "16 Mart 2020 tarihinde getirilen Pandemi kısıtlamaları sonrasında Temmuz ve Ağustos aylarında sadece 55 gün faaliyet gösterebilmiştir. Bununla beraber, halen devam eden personel, kira, elektrik, SGK, oda aidatları vs masraflarımız ile ayakta kalmaya çalışan bizler hiçbir destek ve mali yardımdan istifade etmeden faaliyetlerimize başlayacağımız günü sabırla bekliyoruz" Dedi. 

Etkinliklerin durmadığına sadece sektörün durdurulduğuna dikkat çeken Volkan Duman, kontrolsüz şartlarda ev, bahçe, bağ, sokak, bina korunakları gibi mekanlarda bulaşa, vergi ve istihdam kaybına sebebiyet verecek şekilde etkinliklerin gerçekleşeceğine değinerek etkinlik ruhsatlı, belediyeler tarafından belirlenen, vergi kaydı olan işletmelerce gerçekleşmeyen her türlü etkinlik pandemi öncesinde olduğu gibi yasaklanması gerektiğini belirtip "Kapalı olan etkinlik sektörüne rağmen artan vaka sayılarının kaynağı net bir şekilde tespit edilerek, yerinde müdahale ile sektör ayrımı yapılmaksızın çözümlenebilirdi. Salgının ilk gününden beri kapalı ve yarı kapalı olan sektörler, son kapanma örneğindeki tedbirler benzeri kararlı adımlar ile bu derecede mağdur edilmeden çalıştırılabilirlerdi. Maalesef Pandeminin olumsuz koşullardan tüm sektörler eşit biçimde etkilenmedi" dedi. 

Etkinlik Sen İl Başkanı Volkan Duman açıklamasına şöyle devam etti:

"Sektörümüz dayanma gücünü kaybetmiş ve yok olmanın eşiğine gelmiştir. Yılların birikimi ve tecrübesine sahip sektör esnafı ve duayenleri, farklı sektör arayışına girmişlerdir. Sektörümüz hareket kabiliyetini kaybetmiş, katma değer üretemeyecek hale gelmiştir. Turizm Sektöründe beklenen hedefler etkinlik sektörü olmadan gerçekleşemeyecektir. Etkinlik sektörü adına endişe taşıyan etkinlik sahibi, işveren ve işçileriyle milyonlarca insan adına çözüm bekliyoruz. 81 İlimizde faaliyet gösteren, fikirleri ve önerileri ile katkı, destek veren, sesini duyurmaya çalıştığımız, açık ve kapalı etkinlik mekanları, organizasyon firmaları, yiyecek-içecek sunumu ile catering firmaları, mıce endüstrisi paydaşları, prodüksiyon firmaları, fuar firmaları, incentive ve eğlence sektörü işverenleri adına var gücümüzle her türlü kural ve kaidelere uyarak çalışacağımızın sözünü veriyoruz. Bulaş oranındaki artış ve bugün tüm yasaklara rağmen geldiğimiz noktaya baktığımızda tek suçlunun etkinlik sektörü olmadığının anlaşıldığını umuyoruz. Bir an önce çok zorda olan etkinlik sektörünün rahatlatılması ve faaliyetlerine başlamasına müsaade edilmelidir. Bizler sadece; yaşamak ve yaşatmak istiyoruz.”