EYT’de Arabuluculuk Tavsiyesi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda hem işveren, hem de çalışanlar cephesinde belirsizlik ve kaygılar sürüyor.

EYT’de Arabuluculuk Tavsiyesi

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri olan EYT düzenlemesi ile ilgili belirsizlik ve tarafların kaygıları sürüyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Av. Dr. Burak Aslanpınar, anlaşmazlıkların arabuluculuk yoluyla çözülebileceğini söyledi. EYT’lilerin tazminat alıp alamayacakları konusunda da tereddütlerinin olduğunu aktaran Aslanpınar, şunları dile getirdi; 

“EYT’liler emeklilik nedeniyle iş akdi sonlanmış kişiler. Dolayısıyla kıdem tazminatı ve diğer alacaklarını alabiliyorlar ama ihbar tazminatı alamazlar. Bunu söylemekte fayda var. Yalnız kıdem tazminatları konusunda işverene ciddi maliyet oluşabiliyor. Özellikle çok uzun süredir çalışan olanlar, EYT’liler genelde belli bir kıdemde oluyor. Aynı zamanda fazla sayıda çalışanı olanlar için de bir mali yük oluşturabiliyor. Bunun için işçi ile işverenin arasında oturup anlaşmasında fayda var. Yani kıdem tazminatını isterseniz öteleyebilirsiniz. İsterseniz taksitlendirebilirsiniz. Bu şekilde ödeme yapabilirsiniz. Biz bunun arabuluculuk yoluyla yapılmasında fayda görüyoruz. Çünkü arabuluculuk anlaşması bir mahkeme ilamı niteliğinde oluyor. İki tarafı da hem koruyor hem de bağlayıcı, en korunaklı belge diyebiliriz. Bu şekilde EYT’liler için tazminat ödemesinde taksitlendirme, ödeme konusunda tarafların anlaşma imkanı var. Bu çok bilinmeyebiliyor. Bu imkanı değerlendirin derim.” 

EYT’lilerin tekrar işe alınmaları ile ilgili de konuşan Aslanpınar, “EYT’lilerin tekrar işe alınması da biliyorsunuz belli bir SGK desteklemesi prim bakımından avantajı oluyordu. Aynı işyerinde de işe başladığında o zamana kadar ödenmiş kıdem tazminatı sıfırlanmış ve tekrar başlamış olarak kabul ediliyor. Yargıtay kararları da bu doğrultuda.” dedi.